The Houl, rodinný dům, který získal cenu RIBA za rok 2011, je moderní jednopodlažní „dlouhý dům“, kerý se dobře vpojuje do krajiny, je trvale udržitelný a s nulovou uhlíkovou stopou, čehož dosahuje vysokou úrovní izolace, větráním celého domu rekuperací, využitím vzduchového tepelného čerpadla a větrné turbiny.
Architekt: Simon Winstanley Architects
Místo: Dalry, Castle Douglas. DG7 3UB, Skotsko
Stavební inženýr: Asher Associates
Hlavní dodavatel: 3b Construction Ltd.
Krajinářský architekt: Paterson Landscape
Plocha: 182 m2
Realizace: 2009
Foto: Simon Winstanley Architects, Andrew Lee
Vstup do domu je na severovýchodní straně pod krytem střechy, který poskytuje ochranu před větrem. Hlavní místnosti jsou situovány podél hlavní linie pozemku, protože odtud jsou nejlepší vyhlídky přes údolí směrem na západ. Pomocnéobslužné a technické prostory jsou hlavně v zadní části domu. Sklon střechy nad hlavními pobytovými místnostmi je stejný jako sklon svahu nad domem. Střecha nad zadní částí domu je níž než hlavní střecha a v mělčím úhlu, což umožňuje vnikání ranního slunce do obytných prostor skrze pás horních oken (clerestory). Dům má ocelovo-dřevěnou rámovou konstrukci, stěny jsou z cedrových panelů, střešní krytina z předzvětralého zinku na stojatou drážku. Okna s trojitým zasklením mají dřevěné rámy s přerušením tepelného mostu.
Velmi pěkné ale pro člověka pracujícího rukama nedostupné.
To máte co slavit.taková lumpárna,památkově chráněné i Uneskem. Zločinci že SŽ nechali most schválnězchátrat,je to na trestní oznámení. Odborníci vypracovali…
Je nepoměr mezi investicemi do dopravních cest a okolí, břehy Vltavy jsou veřejná zeleň, bez trvalé péče a investic; od…
Tak si říkám, nakolik je takto nasvícená katedrála autentická, jestli má tu správnou atmosféru. Nebo jestli by ji původní stavitelé…
Ostrava to udělala chytře a tím, že počkala, objevila a mohla vyřešit i novodobý problém se zásilkovými boxy.