Skanska připravuje v Praze výstavbu sedmi kancelářských projektů

Výstavba administrativních budov ale nezačne dřív, než pro ně Skanska sežene nájemce.


Praha 31. ledna (ČTK) – Stavební společnost Skanska plánuje v příštích letech v Praze postavit v rámci sedmi projektů přes 46.000 metrů čtverečních nových kanceláří. Výstavba administrativních budov ale nezačne dřív, než pro ně Skanska sežene nájemce. Na jejich požadavcích bude také záviset konečná výše investice, řekla ČTK ředitelka realitní divize Skansky Naděžda Ptáčková.

Největšími plánovanými kancelářemi jsou projekty Eleven Building na Chodově a Botanica K v Jinonicích. Každý z těchto projektů má nabízet k pronájmu 13 000 metrů čtverečních kanceláří. V okolí Chodova plánuje společnost stavbu také dalších tří kancelářských budov. Jedna administrativní stavba Skansky má vzniknout také v Nových Butovicích a na Černém Mostě.

Podobně jako v jiných částech realitního trhu zpřísnily banky také podmínky pro financování výstavby administrativních budov. Podle poradenské společnosti King Sturge je v současnosti běžné, že banka požaduje od developera, aby měl předem pronajatou i více než třetinu ploch, v horších lokalitách dokonce až polovinu.

Například společnost ČSAD Praha holding na podzim 2009 oznámila plán na výstavbu nové kancelářské budovy v pražském Karlíně, stavbu ale údajně nezačne dřív, než pronajme alespoň třetinu z celkových 9000 metrů čtverečních plánované budovy.

Do výstavby kanceláří se chce v hlavním městě pustit také investiční skupina Penta. Tento týden oznámila, že získala komplex budov bývalého Rudého Práva, který chce přibližně za 5,2 miliardy korun přestavět na moderní kanceláře. Ještě během letošního prvního pololetí má zahájit stavbu dalšího administrativního centra v pražském Karlíně také firma Karlin Group. Na rozdíl od jiných developerů chce začít stavět i bez předem zajištěných nájemců.

Výstavba kanceláří se v roce 2009 v Praze podle sdružení poradenských firem Prague Research Forum propadla o polovinu. Zatímco v roce 2008 se v metropoli postavilo 333 000 metrů čtverečních kancelářských ploch, loni to bylo už jen 161 700 čtverečních metrů. Výrazný propad výstavby odborníci očekávají také letos, kdy má být v Praze dokončeno jen 33 700 metrů čtverečních kancelářských ploch. Neobsazenost pražských kanceláří se v závěru roku 2009 zvýšila na 12 procent.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*