Skelet Ostrava

(ČTK) – Společnost Red House Development stihla v termínu dokončit první část přestavby železobetonového objektu naproti Domu kultury města Ostravy, který desítky let hyzdil Ostravu. Splnila tak jednu z podmínek danou městem, řekla dnes ČTK mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. Takzvaný skelet by měl být do konce roku přebudován na multifunkční dům s kancelářemi i prostory k bydlení.

Společnost Red House Development objekt koupila za zhruba 53 milionů korun v roce 2008. V minulosti město několikrát žádala o prodloužení lhůty pro jeho dostavbu a na rozestavěném objektu, který ve městě chátral zhruba 25 let, se nepracovalo.

Předloni v červnu zastupitelstvo města nejprve odmítlo opětovnou žádost vlastníka objektu na prodloužení termínu dostavby. Nakonec se obě strany na podmínkách dokončení stavby dohodly. Přestavba začala v březnu.

Podle smluvního dodatku muselo být opláštění stavby, tedy fasáda a střecha, hotovy do konce roku 2016. Zcela dokončena pak stavba musí být na konci letošního roku.

Dnes ráno zástupci města stav objektu kontrolovali. „Můžu konstatovat, že posun je znatelný a skelet přestává po více než 25 letech hyzdit Ostravu a že způsob a rozsah opláštění budovy odpovídá požadavkům daným smlouvou. Při letmém pohledu na objekt sice vidíme části, které zůstávají odkryté, ty jsou ale nutné k navazující realizaci díla a instalaci technologií,“ uvedl náměstek primátora Břetislav Riger (Ostravak). Podle něj tak zatím vše nasvědčuje tomu, že by stavba mohla být dokončena v termínu.

Rozestavěný dům měl být původně krajským sídlem komunistické strany. Po roce 1989 zůstal stát jako torzo minulého režimu. Nachází se přitom na poměrně frekventovaném místě v blízkosti kulturního domu i krajského úřadu.


Doplněno Stavbaweb:
Investor: Red House Development a.s.
Architekt: OSA projekt s.r.o.

• Objekt se začal stavět v roce 1987. Měl sloužit jako nové krajské sídlo Komunistické strany Československa.
• Po sametové revoluci v roce 1989 se objekt měl dostavit v různých variantách využití – pro pojišťovnu, sídlo krajského úřadu, vědeckou knihovnu nebo centrum vyřízení dokladů.
• Stále ještě nedostavěný objekt město v roce 2008 prodalo společnosti Red House Development za 33 miliónů za podmínky, že betonový skelet do roku 2013 promění v multifunkční centrum s kancelářemi, byty a restauracemi.
• Firma požádala o prodloužení lhůty do srpna 2015.
• Počátkem roku 2015 požádala o opětovné prodloužení termínu, protože hrozilo že z důvodu nesplnění podmínky objekt automaticky přejde zpět do vlastnictví města, aniž by Ostrava musela vracet prodejní částku. Žádosti bylo opět vyhověno s podmínkou, že firma musí zahájit stavební práce do konce března 2016. Do konce roku 2016 musí mít skelet střechu a fasádu včetně dveří a oken. Celý objekt musí být hotov do konce roku 2017.

Vizualizace nové podoby „Skeletu“ najdete ZDE.
Fotografie současného stavu a vizualizace průběžně se měnícího podoby projektu dostavby najdete ZDE.

Související články:
V Ostravě začaly práce na dostavbě budovy, která léta hyzdí město 14.3.2016
Ostravský „skelet“ se po 20 letech změní v administrativní budovu 14.9.2009
Ostrava prodala skelet domu z dob komunismu 18.7.2008Part 3 – https://youtu.be/VhncQbr2YT0
Part 2 – https://youtu.be/9VfDVZw13iw

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*