Skleněná stavebniceE J.A.P.

Nahraďte zděné příčky celoskleněnými stěnami s dveřmi otevíranými různým způsobem. Propadněte promyšlené variabilitě od jednoho dodavatele – společnosti J.A.P.!„Nejen přehledné a jasné způsoby řešení například pro předělení prostoru v interiéru, ale také zajímavý design. To jsou hlavní rysy, které musí naše celoskleněné produkty splňovat. Každému navrhneme řešení, a to včetně komponentů, kování a dalších technických řešení na míru,“
informuje pan Petr Paksi, výkonný ředitel společnosti J.A.P., která se distribucí skleněných produktů zabývá, a pokračuje: „celoskleněné stěny jsme vyvinuli ve spolupráci s architekty a designéry, kteří stěny ze skla navrhují neustále a tuto problematiku mají dobře zvládnutou. Výsledkem je praxí ověřený produkt, ke kterému máte navíc veškerý technický, záruční i pozáruční servis od jednoho dodavatele.JAK NA VÝBĚR STĚNY J.A.P.?
1. Výběr řešení
Zaujala vás možnost oddělit si celoskleněnou stěnou například obývací pokoj od haly? „Prvním krokem je vždy výběr základního schématu stěny – tedy zda se bude jednat pouze o fixní příčku, nebo zvolíte variantu celoskleněné stěny s dveřmi v otočném, posuvném nebo kyvném provedení. Součástí takového systému mohou být i světlíky. Záleží na velikosti daného stavebního otvoru a požadavku majitele prostor,“ říká pan Petr Paksi a pokračuje: „my jsme připravili celkem deset typizovaných řešení, ze kterých si i ten nejnáročnější zákazník vybere variantu, která padne přesně na míru jeho interiéru.“

2. Pečlivá příprava místa osazení… aneb co musíte vědět
Samozřejmě, ruku v ruce s přípravou konkrétního návrhu musí jít také stavební příprava prostor, které budeme stěnou osazovat. „Mnozí ani netuší, že instalaci celoskleněných stěn či příček musí mnohdy předcházet stavební úprava prostor. Vždy je dobré se o těchto podmínkách informovat předem, ušetříte si mnohé problémy, nebo dokonce zklamání,“ upozorňuje pan Petr Paksi.
• V místě celoskleněné stěny nesmí být zavedeno podlahové vytápění – ukotvení stěny k podlaze by mohlo poškodit spirály topného systému.
• Strop ze sádrokartonu musí být nachystán k ukotvení, to znamená zpevněn ideálně ocelovou konstrukcí či traverzou. SDK strop by sám o sobě neposkytl dostatečně stabilní zabezpečení a ukotvení celoskleněné stěny.
• Stropy, které jsou zděné nebo tvořené panely, se zpevňovat nemusí, kotvení je v tomto případě bezproblémové. Celoskleněných stěn se tak nemusíte bát ani v panelákových bytech, které s nimi dostávají velký punc originality.
• Pokud přemýšlíte o celoskleněných dveřích se samozavíračem, musíte si v podlaze předpřipravit otvor o hloubce přibližně 20 cm. Toto je třeba brát v potaz už při vylívání hrubé podlahy – kdy skvěle poslouží například polystyrenová kostka, kterou po vytvrzení betonu jednoduše vyříznete.
• Vždy berte v potaz přístupovou cestu na místo instalace, a to jak výšku průchozích stavebních otvorů, tak třeba šířku schodiště v bytovém či panelovém domě. Pokud se transportované sklo „nevejde do dveří“ či neprojde zákrutou úzké chodby, jde o neřešitelné problémy.

3. Výběr úchytných komponent a kování
Skleněné systémy se v interiéru kotví, spojují a otevírají za pomoci těchto komponent:
kotvicí profil ve tvaru “U“ tvoří vnitřní kovová lišta, pevně fixující sklo, a designová vnější pohledová krytka z broušeného nerezu. Kotvicí profil je umístěn v podlaze a stropě;
spojka – spojuje sousedící skleněné tabule v jednu pevnou celoskleněnou příčku;
kování pro dveřní křídlo – podle typu dveří – otočných, posuvných nebo kyvných si vybíráme typ upevnění křídla do skleněného systému. V případě otočných a kyvných dveří jde o standardní panty, v případě dveří posuvných o speciální posuvné systémy;
klika nebo madlo – obecně platí, že pro otočné dveře je praktičtější klasická klika, v případě posuvných nebo kyvných dveří se vyplatí zvolit spíše madlo.

4. Zaměření prostoru
Skleněné systémy se vyplatí konzultovat a hlavně nechat zaměřit odborníkem! „Pokud dojde k chybnému nebo nepřesnému zaměření, je to velký problém. Kalené sklo totiž už není možné nijak přibrousit nebo velikostně upravit. Naše zaměřovací skupina používá profesionální laserová měřidla. Nejde pouze o stanovení výšky a šířky daného otvoru. Jde o to, že zdi, strop nebo podlaha jsou často „křivé“. Rozměr například celoskleněné stěny se stanoví podle největšího možného obdélníku, který se do naplánovaného stavebního otvoru vejde. Drobné nerovnosti skryje kotvicí profil. Pokud jde o viditelné hrboly a nerovnosti, je zapotřebí stavební úprava,“ upozorňuje pan Petr Paksi.

3D model
Aby si mohl každý představit navržený model stěny například se světlíkem a dveřmi, nemusí se omezit pouze na technický výkres daného řešení. „Společnost J.A.P. standardně nabízí zhotovení počítačového 3D modelu sestavy. Obavy z toho, zda bude objednaný produkt opravdu takový, jak jej zákazník pochopil z pouhých nákresů, jsou tedy v našem pojetí zcela zbytečné,“ říká závěrem pan Petr Paksi.

Více informací a fotografie realizací najdete na www.sklenenastena.cz.
podle podkladů společnosti J.A.P.

Článek byl publikován v Stavbě 4/2014, str. 80-81


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*