ŠKODA ICERINK

Přesně rok od slavnostního poklepání na základní stavební kámen se dnes v Praze oficiálně otevřel nový zimní stadion. Během uplynulých dvanácti měsíců se soukromým investorům podařilo v pražských Strašnicích v ulici Přetlucká vybudovat moderně pojaté zázemí pro bruslaře na dvou ledových plochách. Projekt nově nese název ŠKODA ICERINK a je určen zejména pro širokou veřejnost, ale i tréninkovou výchovu krasobruslařské a hokejové mládeže. V Praze vyrostl plnohodnotný zimní stadion poprvé po patnácti letech. Projekt jsme vybudovali bez jakýchkoliv nároků na dotace, tedy čistě ze soukromých peněz. Jsem rád, že se nám podařilo nový zimní stadion otevřít právě ve dnech, kdy si připomínáme dvacáté výročí historického úspěchu českých hokejistů v Naganu. Všichni bychom si moc přáli, aby projekt ICERINK dlouhodobě pomáhal výchově dalších talentů českého sportu,“ říká jeden ze spolumajitelů investiční společnosti PADOK Petr Novotný.

Tréninkový stadion svým návštěvníkům vedle dvou ledových ploch nabízí také bistro s nabídkou zdravé výživy nebo samostatně fungující fitness zaměřené na posilování s vlastní vahou.

Hlavním partnerem projektu se stala společnost ŠKODA AUTO.Angažmá značky ŠKODA v tomto fascinujícím sportovním odvětví hraje od počátku devadesátých let minulého století klíčovou roli v naší sponzoringové strategii. Značnou měrou přispělo k výraznému posílení image a známosti značky ŠKODA nejen v České republice, ale i na dalších trzích značky,“ říká vedoucí marketingu ŠKODA AUTO Petr Janeba. „Již více než čtvrtstoletí je značka ŠKODA oficiálním hlavním partnerem světových hokejových šampionátů, pomáhá rozvíjet hokej jak na národní, tak i mezinárodní úrovni. Věřím, že ŠKODA ICERINK bude díky svému jedinečnému přístupu k výchově mládeže inspirací pro další podobné projekty v celé zemi, doplňuje Petr Janeba.

Největší přidanou hodnotu pro své okolí spatřují investoři v přístupu k výchově mládeže. Ambasadory ŠKODA ICERINK se stali krasobruslař Tomáš Verner a hokejista Martin Holý. Pod vedením Tomáše Vernera bude na stadionu ŠKODA ICERINK působit plnohodnotný krasobruslařský klub Akademie Tomáše Vernera. Bývalý juniorský mistr světa v hokeji Martin Holý se pak bude starat o rozvoj nového hokejového klubu HC PADOK.

Právě pod jejich dohledem a na základě jejich metodiky bude na stadionu probíhat výchova mládeže, a to jak v krasobruslařském, tak hokejovém klubu. „Vydáváme se cestou, která je běžná v severských zemích nebo v Kanadě. Totiž, že děti od nejútlejšího věku vyrůstají a trénují společně. Oba sporty si vzájemně mají co dát a ve výsledku pak produkují špičkové sportovce na světové úrovni,“ přibližuje záměr výchovy mládeže Tomáš Verner.

Výchova mládeže se ovšem neorientuje pouze na profesionály. Ve spolupráci s Městskou částí Praha 10 se podařilo dohodnout ranní a dopolední bruslení pro děti z pražských škol a školek. „Rozvoj sportovních aktivit pro širokou veřejnost a zejména mládež je pro nás jednou z priorit. Jsme proto rádi, že se nový zimní stadion otevřel právě v naší městské části. Dosavadní spolupráce se jeví jako úspěšná a chceme v ní pokračovat,“ přibližuje konkrétní formu spolupráce mezi městem a majitelem stadionu radní MČ Praha 10 pro oblast sportu a územního rozvoje Bohumil Zoufalík.

Jedinečnost projektu je vedle profesionálního přístupu k výchově mládeže podtržena hned několika nadstandardními prvky, které návštěvníci stadionu spatří na první pohled. Vedle vlastní značky ICERINK, která se objevuje například na jednotném oblečení všech trenérů a personálu stadionu, je to celkové designové pojetí stavby a interiéru z pera designerského studia Vrtiška Žák. Projektu dominuje zejména výrazná předsazená fasáda, která v noci mění barvy.

„Přístup investorů je v tomto ohledu poměrně ojedinělý. Kladli jsme důraz nejen na to, aby se stavba odlišovala od jiných podobných projektů zvenčí, ale aby se návštěvníci i uvnitř cítili příjemně. Prakticky po celém objektu se tak lidé mohou díky speciální podlaze pohybovat v bruslích. To je jen jeden z mnoha praktických detailů, které budou návštěvníky provázet po celý čas, který stráví na ICERINKu,“
říká spolumajitel studia a hlavní designér projektu Roman Vrtiška.

Projekt je financován kombinací různých zdrojů. Celkové náklady na vybudování ŠKODA ICERINK dosáhly částky 170 milionů korun. Z části přispěla investiční skupina PADOK, z části pak drobní investoři a významným způsobem se podílela také jednička na českém leasingovém trhu v oblasti financování komerčních nemovitostí Raiffeisen – Leasing. Návratnost investice se odhaduje na dobu deseti let. K ekonomickému provozu mají přispět mimo jiné i úsporné technologie jejichž dodavatelem jsou společnosti H+H TECHNIKA a PADOK Technology, které zaručují až o 40 % efektivnější provoz z hlediska energií, než bylo dosud běžné. Veškeré technologické zařízení je rovněž mimořádně ekologické a bezpečné.

„Sám mám velice blízký vztah k hokeji, a proto jsem rád, že jsme se mohli podílet na projektu, který dnes nejen v Praze, ale troufám si říci v celé zemi, nemá obdoby. Byla to pro nás také velká výzva, protože vše vznikalo velice rychle. Od počátečního nápadu až do otevření stadionu neutekly ani tři roky. Již prvotní zájem veřejnosti ve zkušebním provozu ale ukazuje, že poptávka po kvalitních ledových plochách v Praze je enormní,“
myslí si generální ředitel Raiffeisen – Leasing Tomáš Gürtler.

Díky propojení zkušeností advokátů z kanceláře Vilímková Dudák & Partners a společnosti Max engineering se podařilo vyjednat stavební povolení pro ŠKODA ICERINK v rekordním čase deseti měsíců, což je s ohledem na dnešní stav výstavby v hlavním městě považováno za malý zázrak. Za stejnou dobu pak vyrostla kompletní stavba, jejímž generálním dodavatelem byla společnost Subterra.

„Pracovali jsme usilovně doslova do posledních hodin před předáním stavby majiteli. Byla to pro nás ojedinělá zkušenost – stavba je specifická nejen z hlediska designového, ale i technologického. Bylo proto třeba vyhovět celé řadě nadstandardních požadavků. Čas na realizaci byl navíc velice krátký –pouze jeden rok od podpisu smlouvy. Vše se ale podařilo a těší nás, že projekt může začít fungovat podle plánu,“
dodává ředitel divize pozemních staveb společnosti Subterra Petr Kajer. 
tisková zpráva

Doplněno Stavbaweb:
Autorem projektu je studio Vrtiška Žák.
Dominantou objektu je výrazná předsazená fasáda, která v noci mění barvy. V téměř v celém objektu je možné se díky speciálnímu povrchu podlah pohybovat  v bruslích. Šatny jsou stylizovány do barev věhlasných klubů NHL.

(ČTK) – „Stadion je určen především pro veřejnost, školy a školky. Máme připravenou celou řadu programů. Dále samozřejmě pro amatérské hráče, hobby hráče a krasobruslaře, ale i pro profesionály,“ vysvětlil spolumajitel společnosti Padok Investments Petr Novotný. Na počátku nápadu postavit nový stadion podle něj byl hlavně stav ostatních ploch v Praze, které jsou všechny staršího data. Poslední stadion se otevřel před patnácti lety.
Nový stadion je podle zástupce investora moderní, ekonomicky úsporný a bezpečný. „Obešli jsme se bez dotací a veřejných prostředků,“ uvedl Novotný. Dodal, že podle jeho názoru je i to důvod, proč se podařilo projekt vybudovat za dva a půl roku. Z toho deset měsíců trvalo získání stavebního povolení a 11 měsíců samotná stavba. „To si myslím, že je v kontextu českého stavebnictví věc naprosto nevídaná,“ dodal. Ekonomická návratnost projektu je plánována na deset let.
Stadion funguje ve zkušebním provozu  od 15. ledna. Od té doby se podle manažera projektu, hokejisty Martina Holého přihlásilo k dopolednímu bruslení 26 základních a mateřských škol. Na stadionu také postupně vzniká nový hokejový klub HC Padok a krasobruslařská akademie pod vedením mistra Evropy z roku 2008 Tomáše Vernera.
V Praze je v současné době devět zimních stadionů, a to na Výstavišti, ve Vršovicích, na Veleslavíně, v Braníku, na Smíchově, v parku Grébovka, ve Stodůlkách, v Letňanech a nově ve Strašnicích. V roce 2011 město nechalo kvůli špatnému stavu zbourat památkově chráněný zimní stadion na Štvanici. V současnosti se staví nový stadion na Jižním Městě, v plánu je stavba dalšího ve Vinoři a v jednání je projekt na Barrandově. Magistrát zvažuje také opravu své haly na Výstavišti, případně její zbourání a postavení nového stadionu.

V Praze se plánuje stavba nejméně tří nových zimních stadionů
(ČTK) – V Praze se v současnosti staví nebo plánuje stavba nejméně tří zimních stadionů. Magistrát by také chtěl investovat do stávající ledové plochy na Výstavišti. ČTK to zjistila v anketě. I s nově otevřeným sportovištěm ve Strašnicích je nyní v Praze devět zimních stadionů, což neodpovídá poptávce. V plánu je proto stavba dalších. Soukromý investor už jeden staví na Opatově, budování dalšího připravuje městská část Praha-Vinoř a jedná se o projektu na Barrandově. Spolupráci radnicím nabízí i Český svaz ledního hokeje (ČSLH).

Nejblíže k otevření je projekt Areál ledových sportů, který staví firma AR Delta na Jižním Městě u základní školy Ke Kateřinkám. Pozemek poskytla radnice městské části. Koncem loňského roku firma dokončila první etapu, která spočívala zejména ve vybudování venkovních sportovišť pro potřeby školy. Dvě kryté ledové plochy by investor chtěl dokončit ještě letos.

Projektovou dokumentaci připravuje i městská část Praha-Vinoř, která by ráda ve spolupráci s magistrátem vybudovala zimní stadion na kraji městské části směrem na Satalice. Podle starosty Vinoře Františka Švarce (ODS) by areál se stadionem a bazénem podle odhadu měl stát nejvýše 200 milionů korun. „V té optimální variantě bychom rádi otevřeli při příležitosti 70 let hokeje ve Vinoři v roce 2019,“ řekl starosta ČTK.

O stavbě stadionu se mluví i v Praze 5. Radnicí preferovanou lokalitu na Barrandově lidé odmítli v anketě, městská část se však plánu na stavbu multifunkční haly při ulici Štěpařská nevzdává a dále jedná se soukromým investorem. „Přestože jsou jednání na začátku, věřím, že by hala mohla stát do několika let,“ sdělil ČTK místostarosta Prahy 5 Lukáš Herold (ODS).

Výhledově plánuje investice i magistrát. Podle náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD) se nyní vede diskuse o budoucnosti zimního stadionu na Výstavišti, který město vlastní. „Stávající hala by se buď měla opravit, nebo by se tam měla vystavět taková hala, která bude prvotně sloužit pro hokej a pro zimní sporty,“ uvedl náměstek. Současný objekt je ve velmi špatném stavu.

O stavbě nových stadionů se mluví také v souvislosti s výchovou mladých hokejistů. Podle mluvčího ČSLH Zdeňka Zikmunda bylo před revolucí v Praze 12 klubů, které se věnovaly výchově mládeže. „V současné době jich máme šest a jeden z hlavních důvodů je právě nedostatek kluzišť,“ uvedl. Česká republika podle něj v počtu stadionů v přepočtu na obyvatele stále zaostává za zeměmi, kde je hokej populární, jako je Kanada, USA, Finsko či Švédsko. „Například v Torontu mají více zimních stadionů než my v celé republice,“ řekl.

ČSLH podle Zikmunda nabízí spolupráci městským částem, které by chtěly na svém území stadion vybudovat. „Máme připraven projekt takzvaných nízkonákladových zimních stadionů, což jsou stadiony, které splňují základní parametry pro výchovu mládeže, veřejné bruslení a nižší hokejové soutěže a které je možné postavit zhruba za 50 až 80 milionů korun s ročními náklady na provoz okolo 2,5 až tří milionů,“ řekl ČTK.

V Praze je v současné době devět zimních stadionů, a to na Výstavišti, ve Vršovicích, na Veleslavíně, v Braníku, na Smíchově, v parku Grébovka, ve Stodůlkách, v Letňanech a nově ve Strašnicích. V roce 2011 město nechalo kvůli špatnému stavu zbourat památkově chráněný zimní stadion na Štvanici.

Související zprávy:
PADOK IceRink  8.2.2017

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Pánové je to úžasný. Gratuluju.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*