Škola v Oslavici

Objekt sestává z historické budovy školy přibližně z počátku 20. století a dostavby mateřské školy z roku 2014. Historický objekt byl dvoupodlažní, částečně podsklepený se sedlovou střechou. Původní hlavní vstup z jihozápadu již nesloužil jako vstup do školy, ale byl ponechán, nový hlavní vstup je nyní ze severovýchodu. Všechny výplně otvorů byly plastové s dvojitým zasklením. Z jihovýchodní strany byla k objektu dostavěna jednopodlažní mateřská škola. Na zahradě bylo vybudováno dětské hřiště a osazena vzduchová trampolína.

Obec požadovala rozšíření mateřské školy do 2. NP historického objektu a přesunutí dvou tříd základní školy z 2. do 3. NP. Abychom získali prostor pro požadovaný počet žáků základní školy, odstranili jsme sedlovou střechu a vybudovali nástavbu. Začíná nad původní římsou, za kterou částečně ustupuje. Od původní budovy je oddělena a opticky odlehčena svislým laťovým obložením z tepelně upraveného dřeva a zaoblenými rohy. Díky tomu jsme mohli odstranit okapy a svody dešťové vody na nejexponovanějších fasádách. Nová střecha je plochá, sklonitá k severovýchodu a schovaná za atikou. Rastr oken v nástavbě navazuje na rozmístění oken historického objektu. K dosažení prosvětlenosti tříd je střecha poseta střešními okny.

Severovýchodní část objektu, kde se nachází hlavní vstup se šatnami a sociálním zázemím, je opticky scelena laťovým obkladem, který probíhá po celé výšce budovy i přes okenní otvory.
 
Ve dvoře byl odstraněn objekt skladu, na jeho místě je nová polytechnická učebna, francouzskými okny otevřená na krytou terasu.
Fasády budovy jsou provedeny v probarvené bílé omítce, klempířské práce z falcovaného svitkového TiZn. plechu. Okna školy jsou dřevěná, okna polytechnické učebny hliníková.

Autorská zpráva
Foto: Tomáš Picka


Nástavba školy a novostavba polytechnické učebny
Investor:
Obec Oslavice
Autoři, projekt, autorský dozor: David Prudík; spolupráce Terezie Havlíková, Markéta Čermáková
Dětské hřiště, zahrada: M&P architekti, Markéta a Petr Veličkovi

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Zarazilo mě, že je sice u školy parkoviště, dokonce i se stáním pro invalidy, ale ke vchodu nevede žádný chodník.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*