Školní sportovní komplex s obklady RAKO

Jediná instituce, kterou lze v Bavorsku navštěvovat od základní školy až po maturitu, je norimberská škola Wilhelma Löheho. Zdejší zákony o vzdělávání ji proto označují jako „školu zvláštního druhu“. Tento název je opravdu výstižný, nejen s ohledem na vzdělávání: V rámci rozsáhlé rekonstrukce sportovního komplexu zde vznikly neobvykle řešené prostory. S využitím velkoformátových obkladů a mozaiky RAKO ze série Base se projektanti postarali o nápadně estetická ztvárnění stěn a podlah v sanitárních prostorech, na chodbách a na schodištích. Keramickými obklady a mozaikou od značky RAKO zároveň dodali interiérům příjemný vzhled, který nebývá ve školních budovách vždycky samozřejmostí.

Kooperativní všeobecná škola Wilhelma Löheho v ulici Deutschherrnstraße sdružuje pod jednou střechou základní školu, střední školu (v Bavorsku místo 2. stupně základní školy), tzv. reálnou školu, vyšší odbornou školu a gymnázium. V Bavorsku je jedinou školou, kterou je možné navštěvovat od první třídy základní školy až po maturitu. Nové, vysoce moderní sportoviště v tomto objektu bylo poprvé zpřístupněno žákům po letních prázdninách roku 2017.

Otevření sportovního komplexu předcházela asi půldruhého roku trvající přestavba, během které došlo ke kompletní změně prostorového řešení: Trojitá a jednoduchá sportovní hala, posilovna, šatny, sprchy, WC a chodby… Všechny prostory byly uspořádány a vytvořeny nově. „Jsou nyní světlejší, přívětivější a atraktivnější,“ popisuje rekonstrukci projektant, Dipl. Ing. Heinz Scheuenstuhl, z inženýrské kanceláře BAU ve Weihenzellu.

Téměř 40 let stará sportovní hala musela být nejprve kompletně obnažena. Navzdory omezeným časovým možnostem byl pak v rámci generální sanace realizován neobyčejně komfortní koncept: Vědomě nebyla dodržena typická strohá tvář účelové stavby a byly uplatněny na první pohled patrné optické i praktické výhody vnitřního vybavení. Tento záměr je zřejmý zejména na toaletách, sprchách, umývárnách a WC v přízemí, dále v podzemním podlaží komplexu. Rozsáhlý koncept doplňují šatny pro učitele, WC pro tělesně postižené a toalety pro hosty a návštěvníky sportovních akcí.

Série Base pro příjemnou atmosféru
Keramické obkládačky a dlaždice ze série Base, od značky RAKO, navozují dojem přírodního kamene. Plochy jsou uspořádané v kontrastu, vznikly kombinací světle béžových a antracitových obkladů rozměru 30 x 60 cm. Oblast, kde na stěnách společných sprch probíhají sprchové armatury, zvýrazňuje mozaika 5 x 5 cm. Záměrem architekta Heinze Scheuenstuhla bylo vyvarovat se dříve běžnému vzhledu umývárny obložené dlaždicemi po celé výšce prostoru.

Dlaždice v kombinaci se starým zdivem
Na chodbách tvoří zajímavý kontrast téměř 40 let staré pohledové zdivo a nová podlaha z keramických dlaždic. Příkladně se tak zde představuje zdařilé propojení starých a nových materiálů. Celkový vzhled doplňují schodiště sportovního komplexu realizovaná rovněž s využitím keramických schodových dlaždic ze série Base s protiskluznými drážkami.

Údaje o projektu
Užitná plocha: 2 088 m2
Obestavěný prostor: 24 400 m3
Doba stavby: 4/2016–9/2017
Položení keramických obkladů: 850 m2 obkládaček (30 x 60 cm) a 600 m2 dlaždic (30 x 60 cm), 60 běžných metrů schodových dlaždic (30 x 60 cm), 20 m2 mozaiky ve světle béžovém a antracitovém odstínu ze série Base od značky RAKO.


„Škola Wilhelma Löheho“ v Norimberku
… byla založena v roce 1901 jako „evangelická škola pro dívky“ a měla v počátečním roce čtyři třídy a 70 celkem žákyň. Dnes zde navštěvuje vyučování téměř 2 000 žákyň a žáků. Soukromá kooperativní všeobecná škola sdružuje pod jednou střechou pět forem školy – základní školu, střední školu (v Bavorsku místo 2. stupně základní školy), tzv. reálnou školu, vyšší odbornou školu a gymnázium – a je v Bavorsku jedinou školou, kterou je možné navštěvovat od první třídy základní školy až po maturitu. Zřizovatelem je evangelická luteránská církevní obec Norimberk.

podle podkladů společnosti Lasselsberger 


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*