Skončila rekonstrukce Flemmichovy vily v Krnově

Krnov (Bruntálsko) 5. července (ČTK) – Už za měsíc se lidé podívají do opravené Flemmichovy vily v Krnově na Bruntálsku. Rekonstrukce skončila, nyní v kulturní památce začne krnovské městské muzeum připravovat výstavy. ČTK o tom informovala mluvčí města Dita Círová. Rozsáhlé úpravy exteriérů i interiérů vily začaly loni v říjnu a stály devět milionů korun. Z 90 procent je zaplatí dotace od státu a z evropských fondů.

"Stavební firma už předala stavbu, teď ještě kolem vily uklidí své věci. Uvnitř může začít příprava na výstavní činnost," řekla Círová.

Ve vile bude stálá expozice, ale i dočasné výstavy. Slavnostní otevření se podle mluvčí plánuje na 12. srpen, na kdy se chystá vernisáž výstavy Bohumily a Františka Sarnových. "Zároveň bude otevřena obnovená expozice secese a individualistické moderny a výstavy cínu ze sbírek Městského muzea v Krnově," řekla Círová. Expozice doplní výstava dokumentující historii a současnost Flemmichovy vily.

Byla postavena v roce 1914 podle projektu vídeňského architekta Otto Prutschera. "Ve vile se dochovala dřevem obložená vstupní hala s bohatě vyřezávaným schodištěm, vitráže s motivy zvěrokruhu, heraldickými znaky města a Slezska, vestavěný nábytek na schodištích, v podkroví a v některých místnostech domu," popsala Círová. Dodala, že stavbaři při úpravách museli co nejvíce původních prvků zachovat.

Libor Nowak ze společnosti STAFI CZ, která rekonstrukci prováděla, uvedl v tiskové zprávě, že problémy měli například s renovací dřevěných podlah. "Parkety v patrech se částečně zachovaly, ale v přízemí byly dlouhá desetiletí skryté pod linoleem a už je nebylo možné použít. Ty nejzachovalejší jsme proto zbrousili, zjistili materiál a vzory a nechali udělat parkety nové, z nichž jsme podlahy skládali podle původních mozaik," vysvětlil Nowak.

Složitá podle něj byla také oprava unikátních dřevěných venkovních okenních žaluzií, které jsou jak vytahovací, tak výklopné. "Stály naše stolaře hodně sil, ale funkční budou všechny. Díky spolupráci s odbornou firmou se nám dokonce podařilo zachovat osmdesát procent původních navíjecích mechanismů," uvedl Nowak.

Mluvčí města doplnila, že specialisté se podíleli také na doplnění původních keramických obkladů v zimní zahradě nebo opravě hlavní kované brány či vstupních dveří z ulice. "Součástí areálu je i hospodářská budova, skleník, pozemky s okrasnou zahradou a dvěma funkčními kašnami, sadovou částí a užitkovou zahradou," připomněla Círová.

Rekonstrukce Flemmichovy vily je součástí společného projektu Krnova a polských Hlubčic, který zahrnuje také opravu a modernizaci hlubčického kulturního střediska. "Oba zrekonstruované objekty budou po opravě sloužit k pořádání společných česko-polských kulturních akcí a k dalším aktivitám na podporu příhraničního cestovního ruchu," uvedla krnovská mluvčí.

(foto: Spolkový dům Flemmichova vila)

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*