Cílem výzkumného projektu NAKI II financovaného z Programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní identity České republiky Ministerstva kultury ČR (identifikační kód projektu: DG16P02R025, 2016–2020), bylo vytvoření nástrojů a metodiky k určení základních prvků komplexní identity historických měst České republiky pro identifikaci a ochranu jejich památkových hodnot, zejména jejich veřejných prostor a velmi cenných dokladů tvůrčí středověké lokace.
Jedním z výstupů projektu je funkční vzorek hypotetického vytyčovacího přístroje „gromy“. Jeho užívání bylo experimentálně ověřeno terénním měřením s určením dosažitelné přesnosti.
Vznikla také certifikovaná metodika jako nástroj pro identifikaci a ochranu komplexních hodnot památkových měst. Metodika je určena především k posuzování a hodnocení atributů prohlášených městských památkových rezervací jakožto nejhodnotnějších projevů městského urbanismu, případně městských památkových zón. Svojí univerzalitou postavenou především na uceleném souboru urbanistických kritérií, doplněných o kritéria krajinná a architektonická, umožňuje posuzování a hodnocení dalších památkově chráněných území, ale též jiných částí měst a vesnic.
Všechny výsledky pak představí putovní výstava s názvem Skrytý řád a vnitřní podstata jedinečnosti historických měst České republiky, která 1. října 2020 začíná v pražské galerii Jaroslava Fragnera, poté bude pokračovat v Českých Budějovicích, Plzni a Telči. Součástí výstavy bude katalog.
převzato z www.fa.cvut.cz
Projekt pana Vostrackého sleduju už delší dobu, má opravdu cit pro funkční a zároveň estetické stavby. Tahle není výjimkou.
Takhle má vypadat spolupráce mezi architektem a investorem. Je fajn vidět, že to může fungovat i bez zbytečných komplikací.
Zkušenosti s HELUZ zdivem máme taky pozitivní. Oceňuju, že není potřeba další zateplení. Jednoduchost a efektivita v jednom.
Kdo ma na starost stavební dozor na stavbě sv.Barbora v Peci pod Sněžkou
Taková onyxová stěna, to by bylo něco. Podsvícená, jako by byla průsvitná ...