Skupina: Architektonické řešení stálé expozice historie dopravy NTM

Příprava nové expozice historie dopravy v Národním technickém muzeu v Praze vznikala od roku 2006, kdy jsme vyhráli vyzvanou soutěž. Další spolupráce s kurátory vedla k postupnému opuštění původní koncepce výstavy s interaktivními prvky. Na místo toho jsme navrhli jednoduchý univerzální systém výstavního fundusu z pozinkované oceli.Původní stav (vlevo) a nynější stav (vpravo)

Funkcionalistický prostor Dopravní haly byl očištěn a barevně sjednocen tak, aby vytvářel odpovídající pozadí krásným technickým exponátům. Všechny prvky fundusu jsou demontovatelné, ve velké míře je pak použito ocelových pororoštových dílců, ke kterým jsou připevněny exponáty, vitríny, popisky, nosiče grafiky apod. Průmyslovému charakteru prostoru odpovídá i použití technických materiálů (pozinkovaná ocel, přírodní hliník, sklo), stejně jako grafické řešení, využívající jednoduché barevnosti a písem.
V přízemí haly se nachází expozice automobilů, železnic a hasičské techniky. Na přání kurátorů je zde umístěna i samonosná ocelová plošina pro vystavování závodních automobilů a instalaci krátkodobých výstav. Prostor první galerie je využit pro expozici motocyklů, stojících na podestě z pororoštů podél stěn. Na druhé galerii stojí průběžné kovové vitríny pro obměňovatelnou část letecké expozice (letadla jsou zavěšena volně v prostoru haly). Expozice cyklistiky a lodní dopravy na poslední galerii využívá opět podest z ocelových roštů. Výstava je doplněna několika odpočinkovými místy.


Architektonické řešení stálé expozice historie dopravy NTM
Praha 7 – Holešovice
Soutěžní návrh: 2006
Studie a projekt: 2007-09
Realizace: 2010 – 2011
Autoři: Marcela Steinbachová, Martin Rusina
Spoluautoři: Marek Kopetz, Bronislav Stratil (soutěžní návrh)
Spolupráce: Tomáš Cendelín, Martin Hart, Marek Sivák
Grafické řešení: Helena Šantavá
Foto: Tomáš Souček
Investor: Národní technické muzeum
Dodavatel: Studio Ulma
Odkaz: www.ntm.cz, www.skupina.org/index.php/DH_NTM.html


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*