SkyCity Challenge 19: The Future of Housing

Do soutěže SkyCity se přihlásilo přes 180 projektů z více než 50 zemí. Sdružení SkyCity bylo založeno v roce 2016 Danielem Zhang a Gáborem Szentpétery v BROAD Town (Hunan, Čína), kde se snaží řešit problémy současného bydlení.

Zadáním bylo vytvořit stavební systém pro Broad Group, která v současnosti testuje svůj nový materiál nazývaný BCORE. Úkolem bylo navrhnout dům, který by bylo možné po určitém čase rozebrat a znovu použít, stejně jako jednoduché prefarbrikované modulární kusy (LEGO® nebo IKEA®). Dům vyrobený z prefabrikovaných desek, které spolu tvoří jednoduchou rozebíratelnou sadu. Prefabrikované části musí být snadno transportovatelné za použití tradičních nákladních kontejnerů a lze je sestavit kdekoliv na planetě za pomoci malé skupiny pracovníků s požadovaným nářadím.

Porotci hodnotili estetičnost, rozebíratelnost, strategii bydlení, ekologičnost a celkovou použitelnost navrhovaných konstrukcí jakož i celkovou kvalitu prezentace. Porota ocenila návrhy, které se nebály experimentovat s materiálem a ukázaly zájem s ním pracovat nejen po strukturální stránce, ale i estetické.

Výsledky soutěže:
První cena: „KOLEKTIVNÍ GEOMETRIE“ Manuel Lopes, Raphaelle Paire, Olga Litwa, Maya Iwdal (Švédsko)
Řešení budoucího nedostatku bydlení bude vyžadovat jednoduché, rychle vyráběné systémy se schopností přizpůsobit se a reagovat na velké množství složitých scénářů a požadavků. Namísto snahy si představit a předpovídat, jak budou lidé v budoucnu žít, je cílem kolektivní geometrie stát se systémem, který dokáže pružně čelit velkému množství potenciálního spektra budoucích scénářů, od izolovaných kabin mimo infrastruktury až po hustá kolektivní uspořádání bydlení. Celý projekt představuje několik jednoduchých prvků, které lze kombinovat do chytřejších kolektivních entit. Velikost a hmotnost bytové jednotky jsou udržovány v měřítku „osobní manipulace“ a jsou mechanicky spojeny. Montáž a demontáž jsou navrženy tak, aby byly prováděny jednoduchými uživateli, s výjimkou větších konstrukcí, kde velikost kolektivní struktury vyžaduje těžké stroje a implementované bezpečnostní a pracovní protokoly. Rozdělení na jednoduché prvky umožňuje projektům snadno se rozšiřovat a zmenšovat, přizpůsobit se měnícím potřebám koncového uživatele, a tím prodloužit životní cyklus jednotlivých systémů.

Druhá cena: „CELL HOUSE“ Daniel Marin Parra, Juan Martin Arias Cardona (Kolumbie)
Celulární dům je zcela soběstačná bytová jednotka, která je schopna poskytnout jednoduchý domov na místech, která nejsou nejpohodlnější k pobytu. Aby mohl tenhle dům fungovat bez napojení na městskou infrastrukturu, má fotovoltaické panely umístěny na střeše, které jsou nakloněné směrem ke slunci, což zajišťuje nejvyšší odběr energie. Dům je také vybaven systémem sběru a čištění dešťové vody. Shromážděná voda bude poté skladována v nádržích umístěných v základním prostoru jednotky a její část bude k dispozici pro každodenní použití, zatímco druhá část bude ohřívána pomocí vakuové trubice – solárních kolektorů, později uložena ve speciálně izolovaných nádržích udržovat teplotu vody.

Třetí cena: „GRASSROOTS ECO-HOME“ Soraya Somarathne, (Hongkong)
Pokud udržitelnost již nestačí, musíme nově budovat a nově růst. Domek s nízkou uhlíkovou stopou, který je také zahradou, by nám umožnil dosáhnout oboje a současně by poskytoval možnosti pro venkovské i ekologické bydlení. Domov se skládá ze standardních, ale také dvou speciálně upravených desek BCORE. První, na míru vyrobená deska, působí jako oplášťovací systém pro vertikální zeleň a druhá deska funguje jako poloprůhledná fasáda okna. Záměrem návrhu je nasypat zeminu za jemnou ocelovou síťku, která by umožnila růstu rostlin, jako je tráva, na fasádách budovy. Trubice BCORE by mohly být uzavřeny průhlednými válci nebo pokryty sklem, aby světlo umožnilo proniknout do prostoru a poskytne výhled ven.

Čtvrtá cena: „ELASTICKÝ DŮM“ Quynh Nghi Nguyen, Tan Dat Le, Que Ly Tran, Tan Thang Nguyen, (Vietnam)
Můžou být domy z BCORE jako voda? Beztvará, nebo formovaná tvarem, do kterého jsou vyplněny? Může být daný prostor velký, malý, otevřený nebo uzavřený, kdykoli je to zapotřebí? Sjednocením řezů standardního panelu BCORE na čtyři panely 2×3 m minimalizujeme složitost výroby a maximalizujeme její flexibilitu. Každá stěna (3×2 m) se může otáčet nebo klouzat po 2 m odsazené, konturovité mřížkové dráze připojené ke stropu, čímž se uvolní prostor podlahy od spojů a konzol. Otočením a posunutím se struktura může zvětšovat nebo zmenšovat, otevírat nebo zavírat, může být trojúhelníková nebo obdélníková; odrážející osobnost majitele.

Pátá cena: „NOSTALGIE – UTOPIE“ Jiawei Liang, Tao Hong (Čína)
Cílem projektu je obnovit vzpomínku na obyvatele postižené výstavbou přehrady Třech soutěsek v Číně. Kvůli tomuto kolosálnímu projektu bylo mnoho vesnic zaplaveno. Tento návrh se snaží obnovit společenské a soukromé prostory na pobřeží ale i na hladině nového jezera. Lehkost a nerezavitelnost BCORE vyhovuje struktuře vesnice. Každý hexagonální modul je propojen a vytváří tak obrovskou plovoucí plataformu. Celé první patro je sdruženým veřejným prostorem, zatímco podlahy nad tvoří bydlení. Celý plovoucí systém je vybaven rybími farmami, čištěním vzduchu a vody.

Šestá cena: „b“ Miguela Morillas Machettiho, Eleny Llácero Velerto, Raquel Cullen La Rosa (Španělsko)
Buňky ve tvaru „L“ a „I“ rostou na výšku, opakují se v řetězci a přizpůsobují se terénu. B-home umožňuje rychle vybudovat dočasný přístřešek, pokrývající základní potřeby rodiny na krátkou nebo střední dobu, což umožňuje lidem rychle obnovit normální bydlení. Kusy mění cenu veřejného prostoru, například v městských oblastech, které byly zapomenuté nebo dočasně vytvořeny. Mohou být použity jak na předměstí, tak v městských centrech během festivalů, výstav nebo bleších trhů.

Sedmá cena: „ŽIVÁ FORMULA“ Jie Liu (Kanada)
Život by měl být stejně snadný jako psaní vzorce. Nalezení místa, které milujete, výběr potřebných prostorů a jejich změna kdykoli budete chtít. Projekt tvoří čtyři základní moduly; obývací pokoj, ložnice, salon a balkon. Každá jednotka by mohla být rozšířena o jeden nebo více modulů, na základě životních preferencí lidí a finančních podmínek. Mobilní aplikace „Living Formula“ umožňuje uživatelům vyhledávat a rezervovat dostupný prostor po celém světě a trvale nebo dočasně budovat vlastní bydlení. Nájemníci tímto způsobem regenerují rozvržení svého domu výměnou nebo přidáním nových modulů, čímž vytvoří živou a dynamickou komunitu.

Osmá cena: „SIMCITY 4.0“ Elizaveta Khaziakhmetova, Ilnara Akhtiamova, Rezeda Akhtiamova (Rusko)
Koncept tohoto společného obytného prostoru je struktura, která umožňuje různým lidem shromažďovat se v jedné čtvrti. Kombinuje různé bytové jednotky a různé veřejné prostory pro interakci svých obyvatel. Základnu tvoří třípatrový stylobat se smíšenými funkcemi, který hnízdí bytové jednotky různých velikostí. Existuje pět typů jednotek; S, M, L, XL a XXL. Všechny se do sebe integrují jako Tetris.

ČESTNÁ UZNÁNÍ:
„Ocelová chata“ Santiago Tamayo (Mexiko)
“Cube 9X9” Anna Aleksandrova (Rusko)
„Tetris City“ Hung Nguyen, Uyen Nguyen (Vietnam)
“Yuan” Louise Shin, Enica Deng, Ye Rin Choi, Wesley Fong, Robin Nong (Kanada)
“O2 CO.Farm” José Ramón del Rey Ortega, Natalia Carolina Sosa (Španělsko)
“Newthink” Michał Kacprzyk (Polsko)
„Dělnický dům“ Marcus Barbosa, Gabriel Thomé de Oliveira, Luíza de Santos Souza (Brazílie)
“Blockout” Starostina Anastasiia, Iafziov Emil, Liliia Iaryeva (Rusko)

www.skycity.net

tisková zpráva

Související články:
SkyCity Challenge 19 – „THE FUTURE OF HOUSING“  16.4.2019
                  

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*