Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Výstava i souborná publikace s výběrem nejslavnějších vil z Čech, Moravy a Slezska.
20. října – 28. listopadu 2010
NTK, Technická 6, Praha 6 – DejviceUmělecká agentura FOIBOS BOOKS, s. r. o., FOIBOS BOHEMIA, o. p. s. a FOIBOS, a. s. připravila v rámci edice Slavné vily soubornou publikaci a výstavní expozici s výběrem nejslavnějších vil z Čech, Moravy a Slezska. Editory publikace jsou pan profesor Pavel Zatloukal a pan profesor Vladimír Šlapeta.

Křest knihy a vernisáž výstavy se uskuteční v Národní technické knihovně v Praze – Dejvicích dne 19. října 2010 v 17 hodin. Návštěvníci mohou výstavu navštívit od 20. října do 28. listopadu 2010.

Kniha Slavné vily Čech, Moravy a Slezska přináší 120 příkladů vilových staveb a rodinných domů, líčí jejich vznik a následné osudy i jejich současný stav v rozpětí dlouhého období od XIX. století až po současnost. Každé ze staveb je věnováno samostatné heslo, doprovázené archivními fotografiemi, plánky i snímky jejich současného stavu. Publikace obsahuje také vycházkové okruhy po uvedených vilách s mapou, díky nimž se čtenář může snadněji zorientovat v daných oblastech.
Výstava bude pro zpestření doplněna nábytkovým a užitým designem, který bude dokreslovat dané téma praktickými a především autentickými předměty, jež jsou jedinou spojnicí s reálným materiálem a měřítkem dobového prostoru, a také mnoha modely nejrůznějších vil.
Výstava Slavné vily Čech, Moravy a Slezska bude mít bohatý doprovodný program, který zaplní zajímavé přednášky (Vladimír Šlapeta, Jindřich Vybíral, Daniela Karasová, Zdeněk Lukeš, Barbora Klímová, Martina Straková, Karel Ksandr), diskuze (vila a památková péče, vila v současné architektuře) a exkurze (pražské vily – osada Baba, Ořechovka, Vinohrady, Strašnice, Roztoky u Prahy, střední Čechy ad.).
V rámci výstavy se také budou konat dny jednotlivých krajů a měst, které rozšíří představy a povědomí o architektuře a tradicích částí České republiky. V těchto dnech bude výstava rozšířena o další vily jednoltivých krajů. Výstava nabídne také bohatý program pro děti a mládež včetně workshopů a animačních programů.
Završením rozsáhlého projektu Slavné vily Čech, Moravy a Slezska bude mezinárodní seminář DŮM VČERA A DNES, který uzavře dlouholetou badatelskou práci o vilové architektuře, z níž postupně vznikaly publikace o architektuře rodinného bydlení všech 13 krajů ČR, Brna a Prahy. V souvislosti se seminářem byla oslovena řada odborníků z Čech i ze zahraničí. Seminář by měl reagovat na specifika architektury, veřejného prostoru a historických tradic prostoru střední Evropy a formulovat jasný teoretický názor o stavu a vývoji architektury individuálního bydlení tohoto celku. Cílem semináře je vytvořit na mezinárodní úrovni laboratorní prostředí pro tvorbu ideového konceptu uplatnitelného individuálního bydlení. Tématem semináře bude architektura, design, dějiny a teorie vizuálního umění s přesahy do současnosti s důrazem na vývoj a inovace.

Patronát nad edicí a výstavami Slavné vily Čech, Moravy a Slezska převzala manželka prezidenta republiky Livia Klausová.
Záštitu nad projektem převzali ministr kultury ČR Jiří Besser a ministr pro místní rozvoj ČR Kamil Jankovský.
Projekt vznikl ve spolupráci a s finanční podporou Hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Ministerstva pro místní rozvoj ČR, Mezinárodního visegrádského fondu, Nadace české architektury, Národního památkového ústavu, Jihočeského kraje, Jihomoravského kraje, Karlovarského kraje, Libereckého kraje, Moravskoslezského kraje, Olomouckého kraje, Plzeňského kraje, Středočeského kraje, statutárního města Mladá Boleslav, statutárního města Hradec Králové, statutárního města Ostrava, města Beroun, města Černošice, města Hlučín, města Chrudim, města Jeseník, města Prostějov, města Rakovník, města Rožnov pod Radhoštěm, města Sokolov, města Svitavy, města Šumperk, města Vamberk, města Valašské Klobouky, městské části Brno-střed, městské části Brno-Královo Pole, městské části Praha 5, městské části Praha 6, městské části Praha 10, městské části Praha-Troja, obce Hrušovany u Brna, Všenory.
Hlavním partnerem projektu je Pražská energetika, a. s., partneři AUTODESK, spol. s r. o., Baumit, s. r. o., DaM, spol. s r. o., DSC Services, s. r. o., Metrostav Development, SPS engineering, s. r. o., Veolia Voda Česká republika, a. s., VELUX Česká republika, V Invest CZ, a. s., Vinařské centrum Mikulov, VÍTKOVICE, a. s., Wienerberger cihlářský průmysl, a. s., TONDACH, a. s., Český kutil.cz, s. r. o., INEL-Mobil, spol. s r. o., PLANStudio, s. r. o., mediální partneři Český rozhlas, a. s., měsíčník Dům a zahrada a ESTATE.


Pořadatel a organizátor: FOIBOS BOHEMIA, o. p. s.

www.slavnevily.cz

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*