Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Výstava i souborná publikace s výběrem nejslavnějších vil z Čech, Moravy a Slezska.
20. října – 28. listopadu 2010
NTK, Technická 6, Praha 6 – Dejvice
Výstava je přístupná zdarma denně kromě neděle. Na dny, kdy je výstava nepřístupná, naplánovali organizátoři exkurze do některých z vil. Je možné vidět například vily v osadě Baba nebo slavné vily ze Strašnic a Vinohrad.

Dnes začala v NTK v Praze 6 výstava Slavné vily Čech, Moravy a Slezska.
Cílem výstavy, která byla připravena pod vedením prof. Vladimíra Šlapety a prof. Pavla Zatloukala, je především představit všechny podoby vily a rodinného domu a to jak napříč časem, slohy a styly, tak co do proporcí, kompozice, prostoru. Výstava je shrnutím nejen několikaletého mapování vilové architektury u nás, ale pokládá si jednoduchou otázku: Co je vila?

Na výstavě můžete shlédnout široký výběr vil a rodinných domů všech krajů České republiky. Pro zpestření je výstava doplněna nábytkovým a užitým designem, který dokresluje dané téma praktickými a především autentickými předměty, jež jsou jedinou spojnicí s reálným materiálem a měřítkem dobového prostoru, a také mnoha modely nejrůznějších vil.

Celá expozice je podpořena řadou doprovodných programů a těšit se můžete také na dny jednotlivých krajů a měst, které se představí nejen svou vilovou architekturou, ale také dalšími památkami a tradicemi. Výstava bude uzavřena přednáškovým cyklem Dům včera a dnes.

Podrobnější informace o výstavě a doprovodném programu naleznete zde.

kniha:
Slavné vily Čech, Moravy a Slezska
Pavel Zatloukal, Vladimír Šlapeta

rámci edice Slavné vily již byly vydány knihy všech krajů České republiky, Prahy a Brna. Nyní umělecká agentura FOIBOS připravila završení této edice soubornou publikací s výběrem nejslavnějších vil z Čech, Moravy a Slezska. Editory publikace jsou pan profesor Pavel Zatloukal a pan profesor Vladimír Šlapeta. Pro knihu Slavné vily Čech, Moravy a Slezska vybrali 120 příkladů vilových staveb a rodinných domů. Kniha líčí jejich vznik a následné osudy i jejich současný stav v rozpětí dlouhého období od XIX. století až po současnost. Kniha přináší přehled všech architektonických stylů od historismů, přes secesi, kubismus, funkcionalismus, až po nejnovější výdobytky moderní architektury. Představí se vám nejen slavná jména architektů jako byli Jan Kotěra, Pavel Janák či Dušan Jurkovič, ale poznáte i neméně významné architekty, kteří se významně podíleli na architektonickém dědictví České republiky. Každé ze staveb je věnováno samostatné heslo, doprovázené archivními fotografiemi, plánky i snímky jejich současného stavu. Publikace obsahuje také vycházkové okruhy po uvedených vilách s mapou, díky nimž se čtenář může snadněji zorientovat v daných oblastech. Kniha Slavné vily Čech, Moravy a Slezska vychází také jako druhá publikace projektu Visegrádské čtyřky, který započala kniha Slavné vily Slovenska a v němž budou následovat Slavné vily Polska a Slavné vily Maďarska. 

Nakladatel: Foibos
ISBN: 978-80-87073-28-5
Formát: 544 stran, cm, česky, vázaná vazba
Rok vydání: 2010  

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*