Slavné vily i v rozhlase

Fotogalerie ke článku (1)

Vila Amerika v Praze 2

Vila Amerika v Praze 2
Celá fotogalerie (1)

Zhruba 200 předních architektů, přes 500 stavebníků a téměř 700 mimořádných realizací vil a rodinných domů zahrne široký projekt historie vilové architektury Čech, Moravy a Slezska, jehož zpracování si vytkla umělecká agentura Foibos. Postupně vyjde 15 dílů knižní edice Slavné vily a souběžně se objeví stejný počet výstavních expozic. Ve spolupráci s Českým rozhlasem se rodí stejnojmenný dokumentární cyklus, jehož první díl odvysílá stanice Vltava už 2. října.

Autor desetidílného cyklu Václav Žmolík v něm mapuje vývoj vilové architektury v Praze a v Brně. Každé pokračování nabídne pohled odborníka na několik nejvýznačnějších objektů z určitého období - od historismu, přes secesi a modernu, hledání nového stylu, funkcionalismus a poválečná desetiletí až do současnosti. Jeho průvodci jsou historik architektury Zdeněk Lukeš, který byl spoluautorem prvního vydání knihy Slavné pražské vily, a Jan Sedlák, vedoucí týmu autorů Slavných brněnských vil a Slavných vil Jihomoravského kraje, jejichž vydání se chystá.
Výstavu Slavné pražské vily mají časem obohatit virtuální expozice slavných vil všech krajů ČR. Během tří let má jít o 680 staveb od poloviny 19. století do současnosti postavených podle projektů více než tří stovek významných českých i zahraničních architektů. Zájemci se mohou více dozvědět na internetovém portálu www.slavnevily.cz.

Podle: ČTK, Jiří Borovička mhm, 24. září 2007

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*