Muzeum východních Čech, Hradec Králové
od 28. března do 26. června 2008
Nový souhrnný pohled do historie i do současnosti architektury rodinného bydlení v Královéhradeckém kraji, známí architekti a stavebníci, jejich životy a jejich práce. To vše v barevné a zajímavé mozaice přibližující architekturu tak, jak ji ještě neznáte.
Tematickou náplň tvoří také prezentace vztahu architektury k souvisejícím oblastem lidské činnosti, jako je například životní prostředí, krajinářství, zahradní architektura, etnografie, užité umění, sklo, design a podobně.
Výstava vznikla ve spolupráci s agenturou FOIBOS Praha a bude od 28. března do 29. června 2008 přístupná v Muzeu Východních Čech (Eliščino nábřeží, Hradec Králové 1).
27. března 2008 se v Hradci Králové uskuteční křest stejnojmenné knihy Slavné vily Královehradeckého kraje, publikace o staré i současné architektuře rodinného bydlení.
Doplněno 28.3. 2008 dle zprávy ČTK:
Celkem 51 architektonicky významných a zajímavých obytných objektů představí návštěvníkům Muzea východních Čech v Hradci Králové výstava Slavné vily Královéhradeckého kraje. V hradeckém muzeu bude veřejnosti přístupná od pátku až do 29. června, poté by měla být k vidění i v dalších městech kraje. Novinářům to dnes řekli pořadatelé výstavy.
Výstavu připravila agentura Foibos, která o slavných vilách hradeckého kraje také vydala knihu. "V rámci edice Slavné vily se v České republice jedná již o osmou knihu a osmou výstavu," řekl novinářům Marek Veselý z pořádající agentury.
Vily popsané v publikaci vznikly mezi polovinou 19. století a koncem 20. století, nejvíce jich stojí v Hradci Králové, zastoupena jsou však i menší města. "Na všech vilách lze vysledovat společné způsoby řešení interiérů či půdorysu těchto domů, které samozřejmě ovlivňovaly různé vlivy. Například v kraji najdeme krásné čistě funkcionalistické vily, ale ve stejný rok také postavenou vilu v tudorském slohu," řekl editor publikace Slavné vily Královéhradeckého kraje Petr Urlich.
Autoři vybrali z Královéhradeckého kraje celkem 160 objektů, do knihy se jich dostalo pouze 51. "Tyto vily jsou převážně ve velmi dobrém stavu, včetně interiérů, nábytku či exteriérů," doplnil Urlich. Expozice a kniha představuje některé projekty slavných architektů, například Jana Kotěry, Josefa Gočára či Oldřicha Liska, ale také díla místních stavitelů.
Ke zmapování slavných vil v České republice vedl agenturu Foibos zájem veřejnosti o Trmalovu vilu a další pražské objekty. Celkem bude mít edice 15 svazků, ve kterých bude 736 objektů od 400 architektů.
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…