Slavné vily z Olomouckého kraje

Fotogalerie ke článku (1)

upoutávka

upoutávka
Celá fotogalerie (1)

24.4.-25.5.2008
Vlastivědné muzeum v Šumperku

Obyvatelé Šumperka si mohou až do konce května připomenout v tamním muzeu slavné vily z Olomouckého kraje. Putovní výstava návštěvníkům muzea představí i šest objektů přímo z Šumperka a seznámí je také s otázkami bydlení ve městě. Pro zájemce je připravena i publikace, ve které nechybí i hodnocení staveb očima odborníků.

"Výstava je poměrně rozsáhlá, představuje na samostatných klipech 50 vil, které zaujímají nejvýznamnější místo ve vývoji tohoto typu architektury v Olomouckém kraji. Je mezi nimi také šest objektů přímo ze Šumperka, pět jako vzorové příklady staveb, jeden jako významný, oblíbený, ale negativní příklad. Výstava bude doplněna i dobovým mobiliářem," řekla ČTK kurátorka výstavy Milena Filipová.

Výstava představuje návštěvníkům architektonicky významná rodinná sídla prostřednictvím kreseb, plánů, fotografií či modelů. "Charakterizuje nejen jednotlivé stavby a společenské podmínky v době jejich vzniku, ale podává informace i o tvorbě architektů, často velmi zvučných jmen, kteří jsou jejich autory. Informuje i o záměrech a osudech stavebníků těchto objektů a v neposlední řadě i o historii jednotlivých staveb a o vývoji názoru na rodinné bydlení," doplnila kurátorka.

Podle pracovníků muzea může expozice obyvatele Šumperka zaujmout i z toho důvodu, že mají sami s podobným typem bydlení zkušenosti. Město má četné čtvrti projektované se záměrem vilové zástavby, ať již za pivovarem, pod Vyhlídkou, pod Holubím vrchem, v České čtvrti i v okolí Bludovské a Zábřežské ulice. Nové vilové zástavby vznikají na Trnkově ulici, v Temenici a na dalších místech.

Expozice navazuje na výstavní a ediční řadu Slavné vily, jež se postupně zaměřuje na objekty celé republiky. Výstavu doprovází stejnojmenná publikace, jejíž součástí jsou nejen životní příběhy architektů a stavebníků, osudy domů, ale také turistický průvodce.
Zdroj: Zpráva ČTK 28.4.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*