Smuteční síň v Turnově

Fotogalerie ke článku (1)

Smuteční síň v Turnově

Smuteční síň v Turnově
Celá fotogalerie (1)

Autorem projektu je Ateliér 6.

Smuteční síň v Turnově, která oslavila pět let od svého dokončení.
Její kvalitní architektura a citlivé zasazení do prostoru získalo před čtyřmi lety ocenění v 11. ročníku soutěže Grand Prix Obce architektů v konkurenci 118 projektů.

Moderní síň z kamene, dřeva a skla je dílem pražských architektů Radka Šímy, Libora Čížka, Ondřeje Moravce a Michala Nekoly z Ateliéru 6. Realizaci záměru však provázely komplikace. Na financování se totiž podílel rodák z nedalekých Radvánovic a turnovský mecenáš Bohuslav Jan Horáček. Jeho smrt na podzim roku 2002 však zastavila přísun peněz a město muselo stavbu dokončit samo, zastavilo kvůli tomu jiné investiční akce.

Objekt stojí v blízkosti historické části města a schodištěm je spojen se hřbitovem. I když jde o moderní stavbu, historický ráz svého okolí neruší. I řada odpůrců moderní architektury ve městě ocenila, jak citlivě se ji podařilo umístit. Právě začlenění do prostoru ocenila i mezinárodní porota Obce architektů. Zaujalo ji citlivé umístění smuteční síně v malém údolí vedle potoka i využití akustických vlastností tekoucí vody a také ojedinělé propojení interiéru a exteriéru.

Smuteční síň měla původně sloužit nejen jako prostor pro poslední rozloučení se zesnulými, ale také kulturním pořadům. Nakonec se v ní ale uskutečnily jen dva koncerty. "Málokdo má chuť jít na koncert do smuteční síně, zvlášť pokud tam byl pár dní před tím na pohřbu," vysvětlil Pavel Křelina, jehož pohřební služba objekt spravuje.

Turnovští ale o kulturu rozhodně ochuzeni nebudou, už v pátek bude jen pár set metrů od smuteční síně slavnostně otevřeno nové Kulturní centrum Střelnice. I jeho autory jsou architekti Ateliéru 6.

Zdroj: Zpráva ČTK 18.10.2008

Doplněno Stavbaweb:
Více informací o stavbě naleznete na stránkách autorů zde.
Grand Prix Obce architektů 2004 - ocenění a čestná uznání

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*