Sněmovna podpořila vládní novelu stavebního zákona

Praha 1. února (ČTK) – Poslanecká sněmovna v prvním čtení podpořila vládní novelu stavebního zákona. Předloha má například umožnit lidem, aby připomínkovali návrhy územních plánů už v takové fázi úředního procesu, kdy to dosud možné nebylo. Změna má posílit také pozici vlastníků pozemků dotčených územním plánem.

Dosud můžou námitky vůči připravovaným územním plánům uplatnit jen majitelé pozemků a staveb dotčených návrhem veřejně prospěšných staveb, veřejně prospěšných opatření a zastavitelných ploch. Nově budou moci námitky vznášet všichni vlastníci pozemků a staveb, kterých se navrhované řešení územního plánu týká.

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV) dnes poslancům řekl, že prostor pro účast veřejnosti by ale neměl umožňovat obstrukční jednání. Mezi nejdůležitější změny zařadil širší použití zásady "jedna stavba, jeden úřad, jedno rozhodnutí". Zpravodaj k novele Jaroslav Krupka (ODS) podotkl, že stavebníci dříve museli navštívit třeba i dva stavební úřady ve dvou různých obcích.

Smyslem novely zákona je podle ministerstva odstranění nedostatků nynější normy a postupná deregulace stavebního práva. Cílem má být urychlení, zjednodušení a zlevnění přípravy a povolování staveb rozšířením okruhu staveb nevyžadujících územní rozhodnutí nebo stavební povolení. Rozšiřuje se výčet případů, kdy se nevyžaduje ani územní rozhodnutí ani územní souhlas a také se zpřesňuje postup při vedení zjednodušeného územního řízení.

Související články:
Veřejnost může ztratit vliv na povolování staveb, varují sdružení 1.2.2012

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*