Zajímavá je koncepce financování: dům byl projektován pro mladou rodinu, která využívá větší byt. Druhý pronajímá, takže náklady na splátky hypotéky jsou nižší o více než polovinu. Měsíční splátka je menší než nájem v cizím bytě, rodina tedy žije ve vlastním domě a měsíční náklady má menší než v nájmu. Po splacení hypoték pokryje veškeré náklady na provozní energie už první měsíční nájem druhého bytu. V budoucnu tu může být vícegenerační bydlení, menší byt může sloužit jako „vejminek“ pro rodiče.
Řadový dům má jedno podzemní, dvě nadzemní podlaží a podkroví. Hlavní vstup a prosklená fasáda jsou orientované k jihu, schodiště k severu.
Stěny nevytápěného suterénu jsou masivní zděné, na nich byla realizována stropní železobetonová deska. Vzhledem k omezeným prostorovým možnostem stavby v proluce byl pro obvodové nosné stěny vytápěné části zvolen konstrukční systém dřevěných panelů CLT doplněný o tepelnou izolaci. Použitím panelů tl. 84 mm bylo možné ušetřit 7,3 m2 využitelné podlahové plochy (úspora je počítána oproti zdivu z vápenopískových cihel tl. 175 mm, které je již samo o sobě úsporným zdicím systémem). Stropní konstrukce v nadzemních podlažích a střešní konstrukce tvoří I-nosníky. Mezi střešními nosníky je foukaná izolace z celulózy.
Fasády jsou obloženy opalovaným dřevem, okna a venkovní dveře mají rámy zabudované do tepelné izolace. Díky proporcím rámu má okno větší plochu zasklení. Speciální solární trojskla v oknech stíní venkovní látkové rolety v různých barevných provedeních.
Energetické řešení
U této stavby se podařilo dosáhnout standardu energeticky plusového domu. Standard energeticky nulového domu byl definován pomocí roční bilance energetických potřeb a energetické produkce v budově a jejím okolí. Ty jsou vyjádřené v hodnotách primární energie, která má být rovna nule. Ta je poprvé uvedena v normě ČSN 73 0540 (s platností od 5/2012). Plusový dům pak musí mít tuto hodnotu menší než nula. Zjednodušeně se tedy dá říct, že plusové domy dokážou vyrobit více energie, než spotřebují. Primární energie je energie, která v sobě má započítanou účinnost výroby (dle zařízení, které ji vyrábí) a ztráty při přenosu této energie.
K plusovému domu vždy vede cesta přes dům pasivní. Nejdříve je nutné minimalizovat potřebu tepla na vytápění (na hodnoty pasivního domu, tj. max. 15 KWh/m2a) a poté pomocí technologií získat další energie ze slunce, země nebo větru.
Šikmá část střechy orientovaná k jihu byla osazena fotovoltaickými a termickými panely. V domě jsou větrací jednotky s rekuperací vzduchu pro každý byt samostatně. Vzduch se nasává ze severní strany ze zahrady, je proto stále čerstvý a svěží. Vytápění zajišťují nízkoteplotní podlahové rozvody, u kterých povrchová teplota nepřekročí rozdíl 3 °C oproti teplotě vzduchu.
Autorská zpráva
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…