Socha Masaryka bude jezdecká

Z celkem dvaceti zaslaných návrhů vybírala odborná porota nejvhodnější realizaci díla, které bude na Školním náměstí před Základní uměleckou školou připomínat 1. československého prezidenta T. G. Masaryka. Porota se shodla na pořadí tři nejlepších návrhů a výsledky předložila Radě města Hranic.

Jako nejvhodnější byl vybrán návrh jezdecké sochy Ladislava Sorokáče a Ondřeje Tučka, který vhodně reaguje na charakter daného prostoru a současně pouze minimálně zasahuje do parteru, což nechává prostor budoucím úpravám. Bronzová jezdecká socha je umístěna uprostřed parkové úpravy náměstí a je orientována tak, aby byla jasně viditelná a zřetelná jak z Farní, tak z Radniční ulice. Moderní pojetí sochy, zjednodušené na nezaměnitelnou plošnou siluetu státníka (vytvořenou na základě fotografie), je soudobou interpretací klasického jezdeckého pomníku. Dílo by mělo stát 3,5 milionu korun.

Pro vítěze soutěže, sochaře Sorokáče a architekta Tučka, to není první spolupráce, mají za sebou například realizaci památníku obětem dvou totalitních režimů v pražské zahradě Ztracenka, dokončeného v loňském roce.

Soutěž byla připravena ve spolupráci s Českou komorou architektů. Předložené návrhy posuzovala odborná porota, v níž kromě zástupců města zasedli děkan brněnské Fakulty výtvarných umění, výtvarník Milan Houser, architekt Petr Janda a ředitel Muzea umění Olomouc, historik umění Michal Soukup. Přípravy a hodnocení soutěže se účastnili také náhradník poroty, sochař Jan Zemánek a autor současné podoby Školního náměstí, architekt Milan Obenaus. Porota posuzovala nejen samotnou uměleckou hodnotu předkládaných návrhů, ale také zakomponování díla do prostoru Školního náměstí i praktické otázky investičních nákladů, údržby, trvanlivosti i vzhledu sochy v průběhu různých ročních období. Všechny návrhy budou veřejnosti představeny v létě formou výstavy v zámecké dvoraně. Termín realizace vybraného díla bude předmětem jednání s jeho autory.

Masaryk navštívil město dvakrát, o obnovení jeho památníku se město pokouší od 90. let. Jeho socha měla být poprvé odhalena v říjnu 1938, k 20. výročí vzniku Československa, a to právě na Školním náměstí. Vzhledem k politickým událostem však instalována nebyla a socha byla za války zničena. Masarykův pomník pak byl na Školním náměstí odhalen o deset let později. Socha zde stála do roku 1963 a znovu od května 1968 do října 1974, kdy byla definitivně odstraněna a zničena.

Město se pomník pokoušelo v 90. letech několikrát obnovit, což se nepodařilo. Kompromisem se nakonec stala Masarykova busta, která byla instalována v roce 2001 v prostorách Staré radnice. Současným podnětem k obnovení myšlenky stálého Masarykova pomníku ve městě bylo loňské sté výročí republiky a oprava ZUŠ Hranice. 

 „Socha T. G. Masaryka na Školním náměstí v Hranicích“:
1. místo: Ladislav Sorokáč, Ondřej Tuček – odměna 100 000,- Kč (návrh č. 2)
2. místo: Václav Kocián – odměna 60 000,- Kč (návrh č. 12)
3. místo: Radmil Beránek – odměna 40 000,- Kč (návrh č. 14)
Čestné uznání návrhu č. 5 – Gabriela Maňáková – bez finanční odměny

Všechny návrhy budou uveřejněny na webu. www.masaryk-hranice.cz od 24. června 2019.

Všechny zaslané návrhy budou představeny na výstavě, jejíž vernisáž proběhne 24. června od 17 hodin ve dvoraně hranického zámku
Výstava Památník T. G. Masaryka na Školním náměstí
24. 6.–2. 8. 2019
Dvorana hranického zámku (Pernštejnské nám. 1, Hranice)
tisková zpráva, Stavbaweb

Související články:

Hranice vyhlašují soutěž na umělecké dílo s tématem T. G. Masaryka  20.3.2019

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*