Socha pro Palacha

(ČTK) – V prosinci by měla být dokončena bronzová plastika Plamen pro Palachův pylon u Národního muzea (NM). Pracuje na ní sochař Antonín Kašpar. Na dotaz ČTK to sdělil náměstek NM Milan Plaček. Třicetimetrový ocelový sloup jako podstavec pod sochu stojí před budovou bývalého Federálního shromáždění v Praze, kde dnes část muzea sídlí. O objektu donedávna jen málokdo věděl, že byl před čtyřmi desítkami let jako připomínka Palachova činu z roku 1969 zamýšlen.

Student Jan Palach se 16. ledna v Praze zapálil na protest proti tomu, že lidé upadali po zděšení z okupace vojsky Varšavské smlouvy do letargie, a chtěl je vyburcovat k činu. Těžce popálený 19. ledna zemřel.

Při dostavbě objektu Federálního shromáždění počítal s připomínkou Palachova činu kousek od místa, kde se stal, autor pylonu Karel Prager. Důkaz jeho původního určení byl teprve nedávno objeven v Pragerově archivu. Národní muzeum stožár, který byl navržen jako obrovská skulptura, restaurovalo. Nyní ho chce osadit plastikou připomínající plameny. Do tendru, který loni vyhlásilo, se Kašpar přihlásil jako jediný a získal zakázku za 3,7 milionu korun.

Autoři v 70. letech pravý smysl památníku zamlčovali. Původně měl být osazen žulovou plastikou Miloslava Chlupáče nazvanou Plamen, úředníci to ale počátkem 70. let zakázali. Model plastiky je uchován v Národní galerii.

Muzeum podle Plačka v říjnu uzavřelo smlouvu s Kašparem na zhotovení bronzové plastiky Plamen podle původní sádrové předlohy od sochaře Miloslava Chlupáče. „Chlupáč uvažoval vytvořit plastiku ze žuly. Vzhledem k velké hmotnosti kamene a problému s jeho ukotvením na ocelový pylon byl při pracovní schůzce s dědici autorských práv a pracovníky památkové péče zvolen jako finální materiál bronz,“ uvedl Plaček.

Praha by tak po dlouhých letech měla dva Palachovy památníky. Před několika lety byla na Alšově nábřeží odhalena skulptura amerického architekta a sochaře českého původu Johna Hejduka. Tento památník nazvaný Dům syna a Dům matky tvoří dvě geometrické plastiky, také znázorňující stylizované plameny.

Národní muzeum loni v říjnu ve Všetatech na Mělnicku otevřelo Palachův památník. Jeho součástí je rodný dům Jana Palacha i nová budova s multimediální expozicí. Městská část Praha 2 uvažuje i o tom, že by oficiální připomínku Palachova života a činu umístila také na dům v Londýnské ulici, kde se Palach podle nových zjištění narodil, či na dům v Legerově ulici, kde sídlilo zdravotnické zařízení, kde Palach po třech dnech na následky upálení zemřel.

Doplněno Stavbaweb:

Wikipedie:
Palachův pylon
Dům sebevraha a Dům matky sebevraha

Související články:
Pomník Jana Palacha  8.1.2016
Palachův památník  9.10.2019

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*