Socha Svobody

DPA: 13 faktů ke 130. výročí odhalení sochy Svobody
(ČTK/DPA) – Socha Svobody, jinak také „Lady Liberty“, patří mezi nejznámější sochy světa. Od jejího slavnostního odhalení uplynulo v pátek 28. října 130 let a u příležitosti tohoto výročí shromáždila agentura DPA 13 kuriózních faktů týkajících se této stavby:

1. BARVA: Ve skutečnosti nebyla zelená dáma s pochodní v ruce vůbec zelená. Vědci se domnívají, že měla původně tmavě hnědou barvu. Osnova sochy je železná a na ní je nabalena měděná vrstva, která byla zpočátku hnědá. Tato barva ale vydržela jen asi 20 let, tvrdí vědci. Postupem času vnější vrstva sochy větrala a rezivěla, čímž dostala zelenou barvu.

2. PŮVOD: Socha s plným názvem „Liberty Enlightening the World“ je darem Francie Spojeným státům, avšak jen z části. Francie se totiž postarala jen o sochu, zatímco podstavec dodaly Spojené státy. Sbírka na sochu se na obou stranách Atlantiku konala s velkými obtížemi, a tak dorazil dárek do Ameriky s desetiletým zpožděním – původně se měl křest sochy konat u příležitosti stého výročí americké nezávislosti v roce 1876.

3. DOPRAVA: Ještě v roce 1878 byla hlava sochy Svobody vystavena na světové výstavě v Paříži. Pak socha cestovala ve 350 kusech rozložených ve 214 krabicích na přepravní lodi Isere rozbouřeným Atlantickým oceánem do New Yorku. Její opětovné smontování trvalo čtyři měsíce. Před tisíci přihlížejícími pak sochu pokřtil 28. října 1886 v newyorkském přístavu bývalý americký prezident Grover Cleveland.

4. OSTROV: Socha svobody má svůj vlastní ostrov Liberty Island, vzdálený od jižního Manhattanu asi dva a půl kilometru. Ačkoli patří vody okolo ostrova státu New Jersey, je za Liberty Island zodpovědný stát New York. Ostrov se dříve jmenoval Bedloe’s Island a nacházela se na něm pevnost. Své současné jméno dostal ostrov oficiálně až v roce 1956.

5. OBYVATELÉ: Na ostrově žili lidé po dobu více než 200 let, ačkoliv jich nebylo mnoho. Od roku 2014 tam však „Lady Liberty“ žije sama. Její poslední soused, správce David Luchsinger, odešel do důchodu. Luchsinger na slavném ostrově bydlel se svou ženou čtyři roky a o sochu se staral. V roce 2012 však dům, ve kterém bydleli, silně poškodil hurikán Sandy a manželé se museli dočasně vystěhovat. Správce sochy tak s ní již sice nebydlí, navštívit zelenou dámu však ročně na trajektu přijede kolem čtyř milionů turistů.

6. HURIKÁN: Sandy poškodil i samotnou sochu, ta však již byla opravena a opět přijímá návštěvy. Při silném větru se socha může vychylovat až o osm centimetrů, pochodeň dokonce až o dvanáct.

7. DESIGNÉR: Sochu navrhl Francouz Frédéric-Auguste Bartholdi. Znázorňuje římskou bohyni svobody Libertas. Obličej bohyně modeloval Bartholdi prý podle své matky.

8. VZHLED: Výška sochy je 46 metrů bez podstavce, její nos měří 1,37 metru. „Lady Liberty“ má na sobě roucho, v levé ruce tabuli s datem prohlášení americké nezávislosti a nad hlavu zvedá pravou ruku s pochodní. Na hlavě má korunu se sedmi hroty, které představují sedm kontinentů.

9. CHŮZE: „Lady Liberty“ nestojí, nýbrž kráčí: má nadzdvihnuté pravé chodidlo. Okolo chodidel jí pak leží roztrhané řetězy jako symbol osvobození.

10. POCHODEŇ: Pochodeň měla původně sloužit jako maják. Přes několikaletou snahu se ji vědcům nepodařilo dostatečně rozsvítit, proto dnes nemá žádnou funkci. Před sto lety navíc pravou ruku sochy poškodili němečtí sabotéři bombovým atentátem, a od té doby může k pochodni po dlouhém rozviklaném žebříku šplhat jen správce sochy.

11. MUZEUM: Turisté mohou navštívit sochu a po předchozí domluvě i její korunu. V podstavci sochy se nachází malé muzeum. Před nedávnem oznámily příslušné americké úřady, že se na ostrově bude stavět nové muzeum.

12. SESTRY: Socha má mnoho dvojčat v jiných městech, například v Colmaru ve francouzském Alsasku. Tato napodobenina z umělé pryskyřice měří pouhých dvanáct metrů a stejně jako její velká sestra v New Yorku stojí i ona u vchodu do města a od roku 2004 vítá příchozí návštěvníky. Proč právě v Colmaru? Právě tam se totiž v roce 1834 narodil architekt Bartholdi. Zatímco však architekt na soše pracoval roky, byla tato napodobenina o sto let později hotová již za devět měsíců. (Pozn. ČTK – Česká republika vlastní takové napodobeniny dokonce dvě. Obě jsou jen pár kilometrů od sebe na kruhových objezdech v Komořanech a Rousínově a u obou případů jde o reklamu místní firmy.)

13. IKONA: Rozliční umělci ztvárnili sochu Svobody ve svých obrazech a roli hraje i v mnoha amerických filmech. Bývá v nich ale často zničena, jako například ve filmech Den nezávislosti nebo Den poté.

Doplněno Stavbaweb:
Wikipedie: Socha Svobody
Oficiální stránky památníku
Socha svobody v New Yorku: Informace, vstupné, mapa a zajímavosti

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*