Sochy Michala Gabriela v budově Enterprise

Umění a komerční development:
v Enterprise Office Center jsou k vidění sochy Michala Gabriela vytvořené 3D tiskem

Nová pražská dominanta Enterprise Office Center má umění zapsané přímo ve své DNA. Nejenže ji odborná porota prestižní architektonické soutěže MIPIM zařadila mezi TOP 100 nejlepších administrativních staveb světa, ale ve velkoryse řešeném a veřejnosti dostupném proskleném foyer právě teď nabízí všem návštěvníkům nevšední zážitek. Expozici soch jednoho z nejvýraznějších současných českých sochařů Michala Gabriela. V rámci instalace Proměny vedle klasických figur nebo skupiny „jezdců“ představí i sousoší vytvořené 3D tiskem.  

„Jsme přesvědčeni, že umění obohacuje náš život, vytváří velmi příjemnou atmosféru pro nájemníky a jejich zaměstnance a rovněž je inspirativním prostředím pro obchodní partnery, dodavatele, ale i všechny návštěvníky,“ uvedl Tomáš Velemínský, jednatel společnosti Erste Group Immorent, která stojí za projektem Enterprise Office Center. „Nejdůležitější je, aby se lidé v Enterprise cítili dobře. Aby měli pocit, že budova, ve které pracují nebo vedle které bydlí, je součástí něčeho zajímavého, inspirativního, kde se pořád něco děje. A tak jednou z prvých akcích je právě instalace soch sochaře Michala Gabriela, která oživí vstupní prostory Enterprise,“ dodává Tomáš Velemínský.

Proměny vyjadřují nejen změnu přístupu a trendů v sochařství – 3D tisk a jeho využití na poli současného umění –, ale také proměnu prostoru samotného. Sochy vystavujeme v krásné budově v mimořádně zajímavém interiéru. Přál bych si, aby bylo více takových investorů, kteří dokáží myslet ve svých projektech i na umění. Nepřináší jim to přímé zisky, ale hodnoty, které jsou v životě nepostradatelné. V dnešní době, kdy čím dál méně lidí navštěvuje galerie, je to velice zásadní rozhodnutí,“ říká sochař Michal Gabriel.

Díky přirozenému spojení reprezentativní architektury a umění se prostory Enterprise (a přilehlý park) mohou stát novodobou galerií, součástí architektonického řešení totiž bylo i trvalé umístnění různých uměleckých děl i krátkodobých instalací, které obohatí pražskou kulturu o díla současného umění v interakci s moderní architekturou.
 
 „Oceňuji, že umění se stane nedílnou součástí interiérů administrativního centra Enterprise. Developer podpoří vnímání budovy jako prostoru krásného a zároveň důvěryhodného. Hala, přilehlé chodby a zejména atraktivní a veřejnosti dostupné foyer se mění na jednotně koncipovanou galerii, demonstrující kulturnost a kultivovanost developera,“ říká galerista Ondřej Škarka.

Podle nedávné studie International Art Consultants / British Council for Offices se 9 z 10 firem domnívá, že díky přítomnosti umění se z jejich pracovního prostředí stane příjemnější místo, a 6 z 10 je přesvědčeno, že umění zvyšuje kreativitu zaměstnanců. Celých 54 % oslovených firem potom potvrzuje I pozitivní přínos umění pro stanovování jejich korporátních hodnot. 

———
Instalace ve foyer Enterprise Office Center
Michal Gabriel – Proměny
Popis projektu:
Instalace soch Michala Gabriela, jednoho z nejvýraznějších současných českých sochařů. V jeho tvorbě se potkává tradiční přístup k sochařství s nejmodernějšími technologiemi. Ve foyer budovy Enterprise Office center představí autor obě tyto polohy.

Název „Proměny“ neprezentuje pouze změnu přístupu a trendů v sochařství, ale také proměnu prostoru samotného. S nadsázkou totiž můžeme název symbolicky vztáhnout i na proměnu doby jako takové, se vším, co s sebou každá nová éra nese. Autor vedle klasických figur, skupiny jezdců, představí v Enterprise Office Center i zcela unikátní a vrcholně moderní přístup v sochařské tvorbě – 3D tisk, který zde reprezentuje i stejnojmenné sousoší.

Popis instalace:

Sousoší Čtyři jezdci
Sousoší navržené speciálně pro budovu Enterprise. Skupinu tvoří sedm soch. Tři sochy koní, jedna socha jezdce na koni a tři sochy hráčů. Sochy vznikaly postupně a byly součástí jiných sousoší. Spojuje je stejná struktura složená ze skořápek vlašských ořechů. Strukturu autor původně vytvořil pro sochy zvířat – kočkovitých šelem, které později vytvořily sousoší sedmi zvířat – Smečku. Struktura nahrazuje detaily a na realistických tvarech soch vytváří projekční prostor pro vlastní představu o skutečných detailech.

Sousoší doplní tři vybrané sochy ze sousoší Hráči. Mužské postavy s protaženýma rukama představovaly v původním sousoší mužskou energii lovců, bojovníků, hráčů. Tato mužská energie se zde spojila a posílila sochami koní. Koně představují ovládnutou přírodní sílu. Jezdec tuto sílu řídí, spolupracuje s ní, směřuje ji ke stanovenému cíli a spojuje ji se svou energií. Je to archaická skupina z našeho podvědomí. Nejsou na pouti, kde cesta je cíl, ale jdou za konkrétním cílem, kde cíl je cíl.

Proměna (3D tisk)
Síť vytvořená zvětšující se nebo zmenšující se ženskou postavou. Sousoší pracuje s optickým zmenšováním kráčející ženské postavy. Půdorysy zůstávají stejné, stíny postavy rostou po vertikále do skutečné, reálné postavy, časová osa není jasná a není důležité, zda socha roste nebo se zmenšuje.

Název výstavy: Proměny
Autor děl: Michal Gabriel 
Kategorie: výstavy – sochařství
Termín konání: 27. 4. 2016 – 31. 5. 2016
Otevírací doba: 9.00 – 18.00
Adresa: Enterprise Office Center, Pikrtova 1737/1A, Praha 4 (stanice metra Pankrác)
Vstupné: ZDARMA
Stránky autora: www.michal-gabriel.cz 
Stránky výstavního prostoru: www.enterprise-prague.cz 
tisková zpráva


Doplněno Stavbaweb:
Společnost Erste Group Immorent ve čtvrtek 3. prosince 2015 slavnostně otevřela budovu Enterprise Office Center, novou dominantu Prahy 4. Dvanáctipodlažní budova nabízí 29 069 m2 kanceláří nejvyšší třídy „A“, dodatečné prostory pro nájemce a také až 400 parkovacích míst. Budovu podle návrhu architekta Vladimíra Krátkého postavila stavební firma STRABAG. 

Celková plocha: 31 691 m2
Kancelářské plochy: 29 069 m2
Developer: Erste Group Immorent ČR
Architekt: Doc. Ing. arch. Vladimír Krátký
Environmentální aspekty budovy: certifikace BREEAM EXCELLENT 

Související články:
Enterprise Office Center v TOP 100 kancelářských staveb světa 26.2.2016
Enterprise Office Center 8.12.2015

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*