Víkend otevřených zahrad láká návštěvníky do běžně nepřístupných míst, ta veřejně přístupná se snaží odhalit novým způsobem. Do mezinárodní akce, která se uskuteční v sobotu 9. a v neděli 10. června, se zapojily i jen výjimečně přístupná Luftova zahrada v Doudlevcích a arboretum Sofronka, které se nachází v blízkosti boleveckých rybníků v Plzni.
V sobotu 9. června se mohou zájemci zúčastnit komentovaných prohlídek Luftovy zahrady, v 16 hodin je pro návštěvníky připraveno hudební překvapení. Otevřeno bude od 10 do 18 hodin, v neděli pak od 10 do 16 hodin.
Luftova zahrada je cenným příkladem zahradního umění z období první republiky. Její součástí je poklidná přírodní partie bohatá na vodu, mokřadní a vlhkomilnou vegetaci. Nachází se zde množství letitých exotických dřevin.
Veřejnosti je tzv. Luftovka běžně zpřístupněna každou první středu v měsíci. V případě zájmu je možné si sjednat prohlídky i v jiné dny.
Speciální program nabídne také arboretum Sofronka. Komentované exkurze jsou připraveny v obou dvou dnech na dopolední desátou hodinu, odpoledne ve 14,30 a v 16 hodin. V areálu arboreta jsou mimo zajímavých dřevin a lesních zákoutí k vidění i nově zrestaurované plastiky významného sochaře 60. let minulého století Františka Pacíka.
Sofronka byla v roce 1956 založena jako pracoviště Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti Karlem Kaňákem, lesním inženýrem, který by v září oslavil devadesáté narozeniny. Na ploše 22 ha vznikla postupně jedna z největších sbírek všech dostupných druhů borovic na euroasijském kontinentu. Posledních 15 let se arboretum zabývá i okrasnými kultivary různých jehličnanů a listnáčů.
Arboretum je veřejnosti běžně přístupné každý všední den od 8 do 15,30 hodin. Exkurze se konají vždy první pondělí v měsíci od 14 hodin.
tisková zpráva
I když tomu říkají mobiliář, tak bych přála nám všem, aby měl výsledek stejné kvality, jako svého času dostavby od…
Připadá mi to, jako ba tahle dispozice nepočítala s dětmi. Všechny ložnice (tedy i dětské pokoje) jsou hned u vchodu,…
Proč by Správu železnic měla zajímat rekreace Pražanů?
Přemístění mostní konstrukce přece nejde srovnávat s destrukcí budov. Ta konstrukce zůstane zachovaná a dokonce bude i dál sloužit svému…
Velmi pěkné ale pro člověka pracujícího rukama nedostupné.