Soud zrušil aktualizaci brněnského územního plánu

(ČTK) – Krajský soud v Brně 22. ledna 2015 zrušil aktualizaci brněnského územního plánu, kterou loni v červnu schválili zastupitelé. Platí tedy dvacet let starý územní plán. Na soud se obrátilo 15 žalobců v čele s hnutím Nesehnutí. Žalovali magistrát a požadovali zrušení aktualizace kvůli tomu, že podle nich umožňuje legalizaci černých staveb, výstavbu v plochách zeleně, zvyšuje index podlažních ploch a nahrává některým developerům.


Právní zástupce navrhovatelů Jiří Nezhyba označil aktualizaci za nezákonnou a nepřezkoumatelnou. Právě z důvodu nepřezkoumatelnosti některých částí soudce David Raus aktualizaci zrušil. Podle Rause pořizovatel nezdůvodnil některé změny funkčních ploch nebo zvyšování indexu podlažních ploch. Nebylo tedy zřejmé, proč se například některé plochy pro zeleň staly stavebními místy, nebo proč je možné někde stavět vysoké domy. „Tím pořizovatel porušil korektní pravidla, která jsou základním předpokladem pro to, aby soud mohl postup přezkoumat,“ doplnil Raus s tím, že proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Nezhyba rozhodnutí soudu uvítal. „Celou dobu jsme poukazovali na to, že magistrátu při vytváření aktualizace chyběla jasná pravidla. Některé změny nezdůvodnil, což je ale potřeba,“ uvedl Nezhyba. Spokojená s verdiktem byla i Hana Chalupská z hnutí Nesehnutí. „Obracely se na nás tisíce lidí, pro které je rozhodnutí soudu nejlepší zpětnou vazbou. Nyní si pohlídáme novou radnici, aby do územního plánu dostala dobré věci jako například protipovodňová opatření,“ řekla ČTK Chalupská.

Aktualizaci loni v červnu podpořilo bývalé vedení radnice složené z ČSSD a ODS, které po volbách vystřídalo ANO, Žít Brno, lidovci a zelení.

Exnáměstek primátora Ladislav Macek (ČSSD), který byl za přípravu dokumentu zodpovědný, považuje rozhodnutí soudu za velmi špatnou zprávu pro Brno. „Pro lokální zájmy malých skupin lidí se úplně zastavil rozvoj města, protože nový územní plán je v nedohlednu,“ sdělil ČTK Macek. Nový územní plán nemůže vzniknout kvůli tomu, že soud v roce 2012 zrušil Zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje, kterými se městský plán musí řídit. Proto Brno musí počkat na zásady nové.

Bývalý náměstek primátora Robert Kotzian (ODS) vyzval současné vedení, aby se bránilo všemi dostupnými prostředky a využilo kasační stížnosti. Současný náměstek primátora Martin Ander (SZ), který už dříve aktualizaci kritizoval ze stejných důvodů jako aktivisté, nepovažuje kasační stížnost za nejlepší krok. „Po obdržení rozsudku od soudu se situací bude zabývat rada. Já ale doporučím kasační stížnost nepodávat,“ řekl ČTK Ander. Podle něj by bylo lepší postupně do územního plánu zapracovat potřebné věci. „Patří mezi ně například protipovodňová opatření nebo podpora cyklodopravy," dodal Ander.

Územní plán Brna pochází z roku 1994. Až do loňského schválení aktualizace neprošel žádnými zásadnějšími změnami.

Doplněno Stavbaweb:
ÚZEMNÍ PLÁN MĚSTA BRNA – KONCEPT
Objednavatel: statutární město Brno
Pořizovatel: Odbor územního plánování a rozvoje Magistrátu města Brna
Zpracovatel: Arch.Design, s. r. o.

Související články:

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*