Soutěž na dodavatele veškerých projekčních prací Domu kultury Šumperk

Město vyhlásilo soutěž na dodavatele veškerých projekčních prací Domu kultury Šumperk, od dokumentace pro povolení stavby až po dozor zakončený kolaudací. Vybraná projekční kancelář bude postupovat dle architektonické studie a autorského dozoru společnosti Petr Hájek ARCHITEKTI, která v roce 2021 zpracovala podkladovou architektonickou studii. Dle aktualizované studie v roce 2023 jsou předpokládané investiční náklady 320 až 420 mil. Kč bez DPH, a zahrnují změnu dispozice budovy, modernizaci rozvodů, scénickou techniku, akustické řešení, řešení interiéru i mobilní elevací v hlavním sále.

Podmínky soutěže jsou uveřejněny na profilu zadavatele https://zakazky.sumperk.cz/profile_display_271.html. Příjem nabídek bude ukončen 18.8.2023. Přepokládaná cena díla je 24,5 mil. Kč bez DPH.

Renomovaný pražský architekt prof. Petr Hájek a jeho tým vidí do budoucna Dům kultury Šumperk jako reprezentativní pavilon obklopený krásným parkem. Počítá se s větší multifunkčností velkého sálu, novým sálem pro klubové akce, zelenými střechami i zajímavou fasádou. Petr Hájek poskytl k obsahu rekonstrukce krátký rozhovor. Úryvek z něj si můžete přečíst na následujících řádcích.

Mnoho lidí v Šumperku má budovu Domu kultury spojenou s dobou socialismu a nejraději by ji srovnali se zemí. Proč má podle vás smysl ji zrekonstruovat?

Po zbourání nebo zásadní přestavbě by bylo ztraceno mnoho kvalitního umění a uměleckořemeslných detailů. Za dobu svého vzniku budova nemůže. Vidět v tom nedostatek je stejné jako hodnotit člověka podle doby, do které se narodil. V umění není pokrok a existuje mimo čas. Nedává smysl se ptát, zda je svatovítská katedrála na Pražském hradě lepší nebo horší než Sagrada Família v Barceloně nebo kaple v Ronchamp od Le Corbusiera. V domě kultury jsou hodnoty, které je důležité zachovat dalším generacím.  A to jsme v našem návrhu zohlednili. 

Můžete stručně popsat váš přístup k budově Domu kultury v Šumperku? 

Zachovali jsme vše hodnotné z minulosti a doplnili o současnou vrstvu architektury. Tento celek byl poté vybaven současnými scénickými technologiemi, moderním zázemím a gastronomickým provozem. K nejvýraznějšímu zásahu došlo v exteriéru. Budova bude zahalena do nového průsvitného pláště. Ten umocní jeho výtvarné vyznění stavby jako solitéru zasazeného do krásného parku. Zelené střechy střech mají zabránit přehřívání samotného domu i jeho okolí. 

(Celý rozhovor je zveřejněn na www.dksumperk.cz.)

Tisková zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*