Soutěž Můj rodinný dům zná své vítěze

Fotogalerie ke článku (1)

Můj rodinný dům - 1. místo v soutěži studentů

Můj rodinný dům - 1. místo v soutěži studentů
Celá fotogalerie (1)

První ročník studentské soutěže Můj rodinný dům, kterou vyhlásily začátkem roku společnosti Schiedel a Cegra, zná své vítěze. O titul Můj rodinný dům mohly soupeřit návrhy rodinných domů vytvořené v technologii ArchiCAD zohledňující vytápění. Do prvního ročníku se přihlásilo 31 soutěžících, z nichž většina odevzdala projekt s vysokou úrovní.

1. místo
název projektu: Rodinný dům
autor: Michal Tichý
vedoucí: Ing. Libor Dubčák
škola: SPŠ Zlín
výhra: 15 000 Kč
______________________________________________________

2. místo
název projektu: Tube
autor David Ptáček    
vedoucí: Ing. Miroslav Beran
škola: SPŠ stavební akademika Stanislava Bechyně, Havlíčkův Brod
výhra: 9000 Kč

3. místo 
název projektu: Rodinný dům s minimální energetickou náročností
autor: Aleš Čapek
vedoucí: Ing. Radek Wasserbauer
škola: SPŠ stavební akademika Stanislava Bechyně, Havlíčkův Brod
výhra: 5 000 Kč

Zvláštní ocenění
název projektu: Rodinný dům K.B.08
autorka: Kateřina Bečvářová
vedoucí: Ladislav Bečvář
škola: SPŠ stavební, Hradec Králové
výhra: Software Artlantis
       
    
   Porotu tvořili Vojtěch Policar, ředitel společnosti Schiedel, Tomáš Lejsek, ředitel firmy Cegra, Jaroslav Kuba, vedoucí katedry Technické zařízení budov Vysoké školy Báňské Ostrava, a Petr Vaněk, architekt a šéfredaktor portálu e-architekt.cz. „Vzhledem k vysoké kvalitě prací nebylo jednání poroty snadné. Hodnotili jsme mimo jiné to, jak má projekt řešené vytápění při podmínce, že je nezávislé na jednom zdroji energie, dále konkrétní řešení spalinových cest, úroveň použití ArchiCadu, nastavení GDL objektů, kvalitu textové, výkresové a datové části projektu,“ uvedl Vojtěch Policar.

Dobrovolnou součástí soutěže byla i anketa, která zjišťovala, co studenty motivovalo k účasti a co jim soutěž přinesla. „Odpovědi účastníků jsou pro nás velkou odměnou. Soutěžící obecně ocenili profesionální úroveň soutěže, komunikaci s vyhlašovateli a jejich technickou podporu, zajímavé zadání a v neposlední řadě i přínos pro svůj další profesionální rozvoj,“ řekl Jiří Vrba. Konkrétně například výherce soutěže Michala Tichého potěšilo zadání. „Bylo velmi široké, a tak jsem si nepřipadal příliš omezen.“ Několik studentů ocenilo, že byla soutěž spojená s tématem vytápěním domu, spojení stavařiny s technickým zařízením budov. „Jak se říká, stavařina dává domu tvář a důstojnost, technika mu dává srdce a život,“ napsal Radek Hladký a dodal, jak je podobných soutěží málo. „Díky této soutěži jsem se naučila mnohem víc, než bych se mohla naučit ve škole,“ říká Kateřina Bečvářová, držitelka zvláštní ceny poroty. Přínos pro praxi vyzdvihnul například soutěžící Radek Hladký: „Soutěž mi přinesla představu o tom, jaké problémy řeší projekční kanceláře každý den, tzn. střetnutí stavební tematiky a oboru TZB. Vyzkoušeli jsme si na vlastní kůži, co znamená práce ve skupině a řešení dispozičního řešení domu, když si stavaři vymysleli něco, co nebylo možné realizovat.“
 
Velká účast, zájem studentů i škol či vysoká kvalita projektů, to mimo jiné rozhodlo o tom, že soutěž Můj rodinný dům bude pokračovat i v příštím roce.
Zdroj: Tisková zpráva společnosti Schiedel, 24. 4. 2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*