Soutěž Na cestě městem ocení návrhy

Fotogalerie ke článku (1)

Štěpán Eliáš, Josef Hajný, lavička, 2005

Štěpán Eliáš, Josef Hajný, lavička, 2005
Celá fotogalerie (1)

Šipkové orientační systémy, označení objektů, nosiče map, schémata MHD nebo elektronické systémy bude hodnotit třetí ročník soutěže Na cestě městem 2007. Své práce na téma Orientace ve městě mohou zasílat nejen čeští, ale i zahraniční studenti, architekti a designéři. Soutěž byla letos vyhlášena 18. září v rámci akce Architecture Week.

„Oslovíme zahraniční umělecké školy a vyzveme jejich studenty k účasti na projektu," řekla ČTK organizátorka soutěže Martina Svobodová. Orientační systémy bude porota hodnotit v kategorii Nová inspirace, která je zaměřena na nová možná řešení městského prostoru. Téma městského prostředí je podle organizátorů soutěžní přehlídky opomíjeno. Vyzdvihována je podle nich spíše architektura, kterou přirovnávají k pouhému rámu pro obraz města.
Dalším tématem soutěže je Kvalitní užití prvků městské;ho mobiliáře v konkrétních a realizovaných projektech. „Tato kategorie bude omezena zatím na Českou republiku s tím, že se pokusíme kontaktovat slovenské profesní organizace s výzvou připojení se k projektu," uvedla Svobodová. Kategorie je vyzvaná a lze do ní přihlásit jen díla, která už lidé ve městě potkávají.
Třetí část soutěže se jmenuje Zapojení uměleckého díla do veřejného prostoru. „Opět bude zaměřena především na investory, čímž chceme podpořit jejich ochotu umělecká díla instalovat," dodala Svobodová. Poslední dvě kategorie se budou podle Svobodové střídat ob jeden rok. „Zejména v oblasti uměleckých děl ve veřejném prostoru není tolik dokončovaných realizací," dodala.
Pravidla a termíny soutěže najdou zájemci na stránkách www.citypoint.cz. Podmínky jsou oproti minulým ročníkům jednodušší. Nejsou už totiž vázány na Českou komoru architektů. Na výběru témat se letos podílel i pedagog z Vysokého učení technického v Brně David Karásek.
Minulý ročník soutěže se věnoval svítidlům, nosičům novin a reklamním prvkům. První ročník neomezoval soutěžící žádným tématem. Zvítězil návrh lavičky, která zároveň pomáhá s orientací v okolí.

Zdroj: ČTK, Tereza Měrtlová, mkv, 18. září 2007

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*