Soutěž na dostavbu českobudějovického náměstí byla zrušena

Signatáři petice radním vyčítali, že vyhlásili veřejnou soutěž na investora dostavby bez architektonické soutěže. Ministerstvo vnitra ale v její regulérnosti nenašlo závady a mimořádné zastupitelstvo skončilo také prohrou oponentů soutěže. Společnost Amádeus Real chtěla v místě postavit polyfunkční objekt.


České Budějovice 17. února (ČTK) –
Výběrová komise dnes nečekaně zrušila více než čtvrt roku diskutovanou veřejnou soutěž na investora dostavby Mariánského náměstí v Českých Budějovicích. Vyloučila nabídku pražské společnosti Amádeus Real, protože byla v rozporu se zadávacími podmínkami. ČTK to řekla mluvčí magistrátu Jitka Welzlová. Proti způsobu dostavby vznikla petice, zabývalo se jí i mimořádné zasedání zastupitelstva města. Regulérnost soutěže zkoumalo na žádost vedení radnice ministerstvo vnitra.

Komise v dnešním druhém kole posuzování nabídky konstatovala, že pražská společnost Amádeus Real nesplnila zadávací podmínky ve třech bodech. Rada striktně vyžadovala, aby podaná nabídka neznemožňovala zástavbu na sousedních soukromých pozemcích. Podaná nabídka prý tuto podmínku nesplňuje ve vazbě na pozemky v ulici B. Smetany.

V zadávacích podmínkách bylo dále požadováno kladné vyjádření Národního památkového ústavu (NPÚ), protože objekt by měl stát v ochranném pásmu městské památkové rezervace. Podle Welzlové ale kladné stanovisko NPÚ doloženo nebylo, komise prý měla k dispozici jen konzultační stanovisko, ve kterém je uvedeno, že NPÚ by se k této záležitosti vyjadřoval až v následujících etapách.

Komise už dříve vyloučila druhou z podaných nabídek, a to kvůli tomu, že uchazeč nesložil kauci. Dnes doporučila radě města, aby nevyhlašovala vítěze soutěže a soutěž ukončila. Ve věcných výtkách se členové komise jednomyslně shodli. Ukončení ale ještě musí potvrdit městská rada.

„Věřím, že tato diskuse byla začátkem debaty o tom, co se do budoucna bude s Mariánských náměstím dít. Je to opravdu plocha, která volá po úpravě a nějakém kvalitním a velkorysém řešení. Doufám, že zájem investovat do něj neopadne,“ řekl ČTK k rozhodnutí komise primátor Juraj Thoma (ODS)

Mariánské náměstí je atraktivní prostor u centra města, který byl historicky zastavěn. „To, co dnes známe jako volnou plochu náměstí, je novotvar, který vznikl až ve druhé polovině 20. století po demolici tam stojících objektů. Tehdy existovala vize, že by v tomto místě měla stát nová budova Jihočeského divadla. Nebyla však nikdy naplněna. Plocha dodnes působí na jedné straně jako entrée před vstupem do historického centra města, na druhou stranu zase naprosto vypadává z blokové zástavby Mariánského předměstí,“ popsal primátor.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*