Soutěž na návrh lávky spojující Holešovice a Karlín zná vítěze

(ČTK) – Soutěž na architektonický návrh lávky spojující přes pražský ostrov Štvanice Holešovice a Karlín zná vítěze. Je jím návrh architekta Marka Blanka. Třetí místo udělila porota návrhu architekta Lukáše Landy. Druhé místo nebylo uděleno. S výsledky soutěže se dne 5. prosince 2017 seznámila městská rada. Se stavbou lávky počítá i stávající územní plán. Lávka usnadní pěším a cyklistům cestu na ostrov a zároveň bude dalším propojením mezi Holešovicemi a Karlínem, které od roku 2015 v létě zajišťuje také přívoz HolKa.

U prvních dvou oceněných Praha objedná rozpracování návrhu dál, aby se ukázalo, kolik bude projekt stát.
„Následně bude vybrán finálně ten, kdo pro Prahu dodá potřebnou dokumentaci, aby mohla být lávka v budoucnu postavena,“ řekl na tiskové konferenci primátorčin náměstek Petr Dolínek (ČSSD).

Původně měl být znám vítěz koncem září. Vyhodnocování však zdržel velký počet architektonických návrhů, kvůli čemuž se porota musela sejít dvakrát. Do jednokolové mezinárodní soutěže bylo podáno 53 návrhů, pět z nich bylo vyřazeno kvůli doručení po stanoveném termínu. Soutěž byla vyhlášena Institutem plánování a rozvoje letos v dubnu.

Na holešovickém břehu Vltavy bude nástup na lávku umístěn na Bubenském nábřeží před branou do Pražské tržnice, v Karlíně na Rohanském nábřeží vyústí na cyklostezku vedoucí po protipovodňové bariéře. Lávka překlene 38 metrů mezi Karlínem a Štvanicí a 149 metrů mezi Štvanicí a Holešovicemi.

Soutěž na lávku spojující Karlín a Holešovice už jednou vyhlásila Praha 7 v roce 1999. Vítězný návrh se stal nerealizovatelným kvůli změně protipovodňových opatření po roce 2002. Nové návrhy proto musí vzít v potaz možné zvýšení hladiny ve Vltavě.

Magistrát na Štvanici připravuje opravu Fuchsovy kavárny, rekonstrukci poškozených cest a z menších úprav například zřízení piknikových míst. Štvanice zatím ožívá pozvolna. Na ostrově byly vysazeny stromy a jsou tam nové lavičky. Funguje na něm Vila Štvanice, která pořádá festivaly a divadelní produkce.

Doplněno Stavbaweb:
Příprava záměru postavit lávku ze Štvanice do Karlína a Holešovic byla městem oznámena na sklonku roku 1999.  V roce 2000 byly vybrány vítězné návrhy obou lávek od kolektivu architektky Aleny Šrámkové. Na základě soutěže na veřejnou zakázku vybrala MČ Praha 7 k realizaci ale návrh ateliéru Studio A91, které se umístilo na 2. místě. Kvůli povodním v roce 2002 byla ale realizace odložena. Více informací ZDE.
Informace o soutěži „Lávka Holešovice Karlín“ na stránkách IPR najdete ZDE
Soutěžní návrhy finalistů si můžete prohlédnout ZDE.


Související články:

Lávka mezi Holešovicemi a Karlínem  18.4.2017
Lávka přes Štvanici?  15.12.2017
Praha 7 se nevzdává plánu na vybudování lávky na Štvanici 6.1.2016
Lávka pro chodce a cyklisty mezi Holešovicemi a Karlínem  16.5.2008


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*