Soutěž na projekt úprav radnice a Clam-Gallasova paláce má vítěze

Fotogalerie ke článku (1)

Mariánské náměstí v Praze (zdroj: atlasceska.cz)

Mariánské náměstí v Praze (zdroj: atlasceska.cz)
Celá fotogalerie (1)

Autorem vítězného návrhu je společnost Studio MAC Architecture, s.r.o.

Praha 13. října (ČTK) - Architektonickou soutěž na projekt na rekonstrukci budovy Nové radnice a Clam-Gallasova paláce vyhrála společnost Studio MAC Architecture, s.r.o. Ta teď bude zpracovávat už konkrétní projekty na úpravy obou budov; ty by měly začít příští rok a skončit do roku 2014. Hlavní město by měly celkem stát 650 milionů korun. Novinářům to dnes řekl pražský radní Milan Richter. Podle návrhu by také například pod Mariánským náměstím měly v budoucnu být podzemní garáže.

  

Na vítězi soutěže, který získal 400.000 korun, se shodlo všech 12 porotců. "Ostatní návrhy byly o třídu horší, proto jsme ani neudělili druhou cenu," uvedl Richter. Porota u šesti soutěžících hodnotila celkové architektonicko-urbanistické řešení ve vztahu k širšímu okolí, náročnost realizace, řešení budoucího provozu objektů i koncept urbanisticko historický.

  

Na rekonstrukci Clam-Gallasova paláce v letech 2010 až 2013 hlavní město počítá se 450 miliony korun, řekl Richter. Podle architekta Petra Malinského, který na projektu rekonstrukce pracoval, v paláci byly do roku 1945 byty a bydleli tu Gallasovi. Po válce tu sídlil Archiv hlavního města Prahy, který se ale v minulých letech odstěhoval. "Je to jedna z nejkrásnějších architektonik, jaké se v Praze nacházejí," řekl Malinský o barokní stavbě z přelomu 17. a 18. století.

  

Rekonstrukce by měla napravit nevhodné stavební a technické zásahy minulých let. Restaurovat by se měly interiéry se vzácnou štukovou výzdobou a freskovými malbami. Pak by měl být palác zpřístupněn veřejnosti. Historické nádvoří by mělo být propojeno s Husovou ulicí.

  

Přestavba Nové radnice vyjde město asi na 200 milionů korun, práce na ní by měly skončit v roce 2011. Budova ze začátku 20. století fungovala původně jako berní úřad. Cílem úprav je otevřít budovu více na Mariánské náměstí. Sloužit by k tomu měly například panoramatické výtahy. Ve foyeru budovy by mělo být informační centrum a stálá výstava pro prezentaci města.

  

Na kolik vyjdou úpravy Mariánského náměstí, záleží od výsledků archeologického průzkumu. Jeho úpravy by z něj měly udělat reprezentativní plochu města. Měla by tu vzniknout třípodlažní podzemní garáž pro 140 aut s vjezdem v Platnéřské ulici. Průjezd v obou směrech by měl zůstat zachován. Na náměstí návrh počítá s historickou dlažbou s tím, že na místě, kde kdysi stál gotický kostel Panny Marie na Louži, by se po dešti nějakou dobu držela voda. Na louži se kdysi říkalo celému prostoru, tvořily se zde louže zejména po povodních, protože náměstíčko mělo tehdy sklon od řeky a bylo níže položeno.

  

Náměstí by po rekonstrukci měly osvětlovat historické plynové lucerny s kandelábry uprostřed, po jeho obvodě by měly stát lavičky.

  

Související články:

Magistrát plánuje úpravu budov na Mariánském náměstí

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*