Soutěž Nová škola Chýně

Mezinárodní jednokolová veřejná projektová architektonická soutěž.
Předmětem soutěže je zhotovení návrhu nové základní školy, která bude umístěna v rozvíjející se části obce Chýně (Středočeský kraj, okres Praha-Západ, k.ú. Chýně). Základní škola by měla kromě vzdělávání dětí sloužit i jako společenské a kulturní centrum místa a zajistit prostor pro setkávání oficiálních i neoficiálních komunitních skupin.(ČTK) –
Chýně u Prahy chystá stavbu školy za 140 milionů korun. Měla by mít kapacitu 400 žáků a hotová by měla být do podzimu 2017. Důvodem pro vybudování nové školy je rychlý rozvoj obce v posledních letech. Má jeden z nejnižších věkových průměrů v zemi, 32,6 roku. I to je důvodem, že se tam rodí kolem 50 dětí ročně a místa ve škole nestačí, uvedla na webu projektu starostka Anna Chvojková. Město nyní vypsalo na projekt mezinárodní architektonickou soutěž, která by měla umožnit větší podíl veřejnosti na jejím vzhledu i funkci.

Nová škola by měla fungovat i jako místní společenské, kulturní, vzdělávací a sportovní centrum. Bude nabízet řadu kroužků a zajištění volného času dětí, aby je rodiče nemuseli na kroužky převážet. "Těším se, že v čase, kdy budeme například čekat, než jejich kroužky skončí, bude ve škole zázemí i pro rodiče," uvedla starostka.

Organizátorem architektonické soutěže je Centrum pro středoevropskou architekturu (CCEA). Při výběru návrhu budou rozhodovat také energetická a ekonomická náročnost provozu a komfort žáků. "Oceňujeme, že se obec Chýně vydala cestou komunitní práce a architektonické soutěže, které u nás ještě hledají ideální spojení. Fáze 0 je v Chýni připravovaná zodpovědně a s aktivní účastí veřejnosti," uvedl Igor Kovačević z CCEA.

Součástí vybavení školy by v budoucnu mohl být i bazén a další doplňkové služby. Tato část projektu ale není zahrnutá ve vyhrazené částce. Bazén by podle starostky využívaly děti v hodinách tělocviku a večer by byl přístupný i veřejnosti.

Doplněno Stavbaweb:
Datum odevzdání soutěžních návrhů: 29. 04. 2015
Potřebné informace o soutěži najdete na www.novaskolachyne.cz.
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*