Soutěž o nejlépe opravenou památku jižní Moravy vyhrála Švýcárna

Adamov (Blanensko) 1. března (ČTK) – Soutěž o nejlépe opravenou památku jižní Moravy v loňském roce vyhrála Švýcárna u Adamova. Jde o objekt postavený v roce 1850 ve švýcarském horském stylu, který kdysi sloužil jako železité lázně s restaurací. Nyní z něj organizace Brontosaurus vytváří ekologické centrum. O nejlépe opravené památce rozhodla hlasováním veřejnost. Výsledky jsou na internetových stránkách Jihomoravského kraje.

Švýcárna je svojí architekturou nepřehlédnutelná. Zahrála si proto již i v několika filmech. Budova byla léta majetkem Socialistického svazu mládeže (SSM) a po roce 1989 se o ni vedly dlouhé právní spory. Objekt je součástí hutnického areálu Stará huť, který je nejstarší technickou památkou na Moravě.

Brontosaurus se snaží přeměnit Švýcárnu v moderní ekocentrum s učebnami, čajovnovou, klubovnami a kvalitními ubytovacími kapacitami, sloužícími mimo jiné pro pořádání škol v přírodě. Ekologové chtějí v budově zachovat také tradiční restauraci. Za prvenství získají dar 150.000 korun. Použijí je patrně na opravu seníku, z něhož vznikne učebna.

Na ocenění nejlépe opravená památka bylo navrženo 30 objektů a výtvarných děl. Švýcárna získala 2241 hlasů a s převahou tím zvítězila. Nejlépe obnovenou památkou z výtvarných děl, jejíž majitel dostane 50.000 korun je zrestaurovaná socha svatého Jana Nepomuckého z Jedovnic. Peníze obdrží městys.

Loni získal hlavní cenu zámek v Letovicích na Blanensku, který se podařilo jeho majiteli opravit doslova z ruiny. Za vítěznou částku vznikl na zámku svatební apartmán.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*