Soutěž o podobu kašny v Třebíči vyhrál pražský ateliér

(ČTK) – Architektonickou soutěž na podobu kašny na třebíčském Karlově náměstí vyhrál pražský ateliér H3T architekti s. r. o. Porota ocenila transparentnost a lehkost navrhované konstrukce a zároveň její nepřehlédnutelnost. Soutěž připravila radnice ve spolupráci s Českou komorou architektů, která výsledky zveřejnila na svém webu. Kašna v hodnotě kolem čtyř milionů korun bude postavena v rámci plánované obnovy náměstí.

Místostarostka Marie Černá (Třebíč můj domov), která byla členkou poroty, už dřív uvedla, že hodnotícím kritériem bude i ekonomika provozu kašny. Vítězný návrh to podle porotců splňuje. Má podobu subtilního kruhu takřka levitujícího nad náměstím, kde stěnu kašny vytváří až proud vody. Porota ho označila za urbánní šperk.

Do soutěže vyhlášené na jaře bylo podle jejího koordinátora Jaroslava Hulína přihlášeno 27 návrhů. Odměna pro vítěze je 80.000 korun. Druhý v soutěži skončil návrh Adama Hudce a třetí návrh atelieru DISprojekt, s. r. o. Jejich odměna v soutěži je 60.000 respektive 40.000 korun.

Rekonstrukci Karlova náměstí připravuje Třebíč intenzivně poslední tři roky v souvislosti s nutností výměny inženýrských sítí pod náměstím. Brněnský atelier RAW pro město zpracoval studii, ve které navrhl umístit na náměstí i dvě kašny. Ve východní části náměstí by mohla mít kašna historizující podobu odpovídající původní kašně z 19. století. Podobu kašny v západní části náměstí řešila architektonická soutěž.

Související články:
Podobu třebíčské kašny bude řešit architektonická soutěž  26.3.2018
Nové úpravy Karlova náměstí v Třebíči  27.9.2012
Třebíč přestaví Karlovo náměstí. Nebude to ani revoluce, ani exhibice  

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Tahle kašna je hravá, její tvar určuje vítr a určitě se bude líbit hlavně dětem. Jen by mě zajímalo, jak je vyřešen její zimní provoz. Jak bude vypadat, až voda nepoteče, a jestli je počítáno s váhou rampouchů.

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    Možná dobrý nápad, ale do centrální polohy náměstí nepatří. Tato hříčka, kašna – nekašna, ojekt – neobjekt, nesmyslně ničí prostor velkého náměstí a zabírá místo pro chybějící dominantu. Snad někde koutě ….

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*