Opět začíná další ročník studentské soutěže Pro vodu – cena Nestlé za inovativní projekty hospodaření s vodou. Soutěž hledá aktivní studenty, kteří přijdou s inspirativním nápadem, jak zlepšit zacházení s vodou v naší republice. V minulém ročníku soutěž objevila zajímavé projekty – například Mechatronickou sprchu.
Vysokoškoláci mají od začátku října opět příležitost zapojit se do studentské soutěže „Pro vodu – cena Nestlé za inovativní projekty hospodaření s vodou“ a díky chytrému nápadu získat finanční odměny ve výši až 30 tisíc korun. Podle pravidel soutěže by měli navrhnout, jak lépe zacházet s vodou v krajině, městech, budovách nebo při výrobě. Uzávěrka přihlášek je 12. února 2014. Soutěž již po druhé vyhlašuje Nadace Partnerství. Podrobnější informace jsou dostupné na www.soutezprovodu.cz.
Přihlášené projekty by se měly zabývat odpovědným hospodařením s vodou v jedné ze dvou kategorií – město a krajina nebo budova a technologie. „Škála témat zaměřených na vodu zůstala i v tomto ročníku široce otevřená. Je možné přihlásit rozpracované návrhy, stejně jako bakalářské a diplomové práce nebo projekty, které se již podařilo uskutečnit,“ říká koordinátorka soutěže Ivana Adámková z Nadace Partnerství.
Zúčastnit se mohou týmy složené z 1 až 3 členů. Kromě stávajících studentů je soutěž přístupná také čerstvým absolventům, kteří školu ukončili v roce 2013. Soutěž proběhne dvoukolově a ve finále se nápady představí odborné porotě. Ta v každé kategorii vybere tři nejlepší projekty, které získají finanční odměny ve výši 5, 10 a 30 tisíc korun. Vítězné projekty Nadace Partnerství zveřejní 22. března 2014 u příležitosti Světového dne vody.
V předchozím ročníku soutěže zvítězila tři inspirativní řešení – Mechatronická sprcha, která pomáhá snižovat spotřebu vody, projekt využití nanovlákenných filtrů k zachycení obtížně odstranitelných látek při čištění vody a návrh obnovení soustavy rybníků v Milovicích. „Vítězství v soutěži finančně podpořilo můj vědecký výzkum. V oblasti užitých technologií je podle mě někdy efektivnější podpořit dobrý nápad 30 tisíci, než kolos bez vnitřní motivace polykající milióny,“ hodnotí zpětně Vojtěch Kundrát, který se v soutěži zaměřil na nanotechnologie.
Soutěž ale není jen o finanční odměně. Studenti postupující do finále se například mohou zlepšit v prezentačních dovednostech na semináři Jihomoravského inovačního centra. Pomáhá také propojovat lidi z oboru. „Díky soutěži jsem získal kontakt na jednoho z porotců, se kterým nyní spolupracuji. V projektu Milovice – hledání města sice nepokračuji, ale objeví se v připravované publikaci o možnostech rozvoje sídel,“ hovoří o svých budoucích plánech další z vítězů Ondřej Vojtíšek. Rozvíjet dále svůj návrh se rozhodli autoři Mechatronické sprchy, která zajištuje při začátku sprchování požadovanou teplotu vody a odpouštěnou vodu zpětně využívá. „Do konce roku bychom chtěli prodat prvních deset kusů a získat cennou zpětnou vazbu od uživatelů,“ říká jeden z jejích navrhovatelů Filip Kovář.
Kontakt:
Ivana Adámková, koordinátorka soutěže, ivana.adamkova@nap.cz, 515 903 131, 608 704 389
tisková zpráva
Moc se mi park líbí, není to uhlazená unylost posekaných trávníků. Divokost a rozmanitost parku a křovin je daleko více…
Škarohlíde :-) , copak nevidíte ty možnosti? Každé ráno uděláte z těch venkovních spáčů četu, která nakluše a s radostí…
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…