Spořitelna Brørup

Projekt s použitím DuPont™ Corian®  od ateliéru Schmidt Hammer Lassen.Říjen 2010 –
Inovace v opláštění budov přišla do Dánska prostřednictvím zcela nové a dynamické fasády nové pobočky společnosti Brørup Sparekasse ve Fredericii podle návrhu ateliéru Schmidt Hammer Lassen Architects.

Nové kanceláře spořitelny Brørup (o celkové ploše více než 1600 m2 na křižovatce ulic Vejlevej a Vestre Ringvej na místě bývalé dvoupodlažní kancelářské budovy) se vyznačují inovačním obvodovým pláštěm z DuPont™ Corian®, zasazeného do větrané fasády. Pro obložení budov byl DuPont™ Corian® v tomto projektu použit v severských zemích jako vůbec první a v celosvětovém měřítku jako jeden z prvních.

V rámci programu na rozvoj identity a image se společnost Brørup Sparekasse rozhodla pro změnu vzhledu v konkrétním místě a mezi konkrétními lidmi s cílem přilákat nové zákazníky. Vedení společnosti se spojilo s architekty ateliéru schmidt hammer lassen, které je celosvětově proslulé svou schopností vytvářet funkční a současně technicky odvážné architektonické projekty, svými novátorskými a ekologicky udržitelnými návrhy, demokratickým přístupem k architektuře a uměním dokonale sladit projekty s okolním prostředím.

Cílem projektu bylo vytvořit něco víc než jen obyčejnou spořitelnu. Jeho úkolem bylo úzce propojit budovu Brørup Sparekasse a její klienty s místními obyvateli a udržet vazby, které tu již odedávna existují. Východiskem bylo estetické i funkční propojení poskytovaných hodnot a služeb a běžného chodu banky s vysokým stupněm inovace. Ve východní části třípodlažní budovy se nachází jakési náměstíčko, které volně přechází do hlavní budovy a ke vchodu, u nějž se fasáda naklání směrem dovnitř. Na druhém konci budovy dominuje průjezdní část typu drive-in, koncipovaná jako dynamický prvek, ladící se skulpturálním výrazem celé stavby. Interiér, který se otvírá směrem k náměstíčku a poskytuje výhled na urbanistickou zahradu, je proměnný a jeho tři podlaží spolu silně vizuálně korespondují.

Charakteristickým rysem budovy je její delikátní skládačková struktura. Pevné panely z DuPont™ Corian® vytvářejí dynamickou, homogenní fasádu a dodávají stavbě elegantně výrazný vzhled.

Ve skládačkovém vzoru fasády jsou citlivě zabudována čtverhranná okna, která výslednou vizuální kompozici „rozechvívají“ a podtrhují „dynamickou skulpturálnost“ této budovy.
Ateliér Schmidt Hammer Lassen původně zamýšlel dosáhnout těchto estetických efektů prostřednictvím běžnějších materiálů, například keramických dlaždic, sádrokartonu nebo hliníku. Hledání vhodného materiálu pro výrazně homogenní fasádu při použití panelů různých velikostí je přivedlo k fasádním obkladovým panelům DuPont™ Corian®.

„Fasáda je tvořena panely DuPont™ Corian® různých velikostí a tvarů, spojených do jakési skládačky. Budova z dálky působí homogenně a bezešvě, i když jsou mezi panely spáry. Její skladba je patrná teprve zblízka. Panely různých velikostí a tvarů, oddělené úzkými spárami, jsou poskládány s matematickou přesností a vytvářejí gigantický bílý vzor, připomínající obří skládačku Tetris,“ vysvětluje architekt Klaus Petersen z ateliéru schmidt hammer lassen architects.Panely DuPont™ Corian® pro větranou fasádu nové budovy spořitelny Brørup mají velikost 120 cm x 120 cm x 2 nebo 3 cm a jsou důmyslně propojeny v jakousi skládačku.
„Spáry mezi panely, které byly z technických důvodů nevyhnutelné, jsme využili k posílení estetického vzhledu budovy tím, že jsme na nich založili unikátní a neotřelý high-tech stavebnicový vzor celé fasády. Dalším obohacujícím prvkem budovy jsou okna, které v tomto skládačkovém vzoru z panelů DuPont™ Corian® vypadají jako černé čtverečky a celkový estetický dojem z budovy dotvářejí,“ dodává Klaus Petersen.
„Poptávka po mnohostranných a vysoce kvalitních fasádních materiálech se zvýšila zejména díky rozšíření tzv. větraných fasád. DuPont™ Corian® předčí většinu běžných fasádních materiálů především skvělým spojením odolnosti, obnovitelnosti a designové pružnosti,“ říká Helle Jensen, lokální manažer DuPont™ Corian® pro Dánsko.

„Lidé jsou často překvapeni tím, jak se DuPont™ Corian®, který byl původně vyvinut pro vytváření vysoce funkčních a krásných povrchů v kuchyních a koupelnách, dá všestranně a efektivně využít i v architektonických projektech, jako je například pobočka Brørup Sparekasse. Díky technickým a obchodním zkušenostem společnosti DuPont, tvůrčím schopnostem architektů a designérů, např. ze studia schmidt hammer lassen architects, a vysoce kvalifikovaným dodavatelům je DuPont™ Corian® jako chameleon. Je to materiál, který je z hlediska budoucího rozvoje ještě v plenkách a podle nás bude sledovat a uspokojovat rozvíjející se architektonické a designérské potřeby,“
dodává Helle Jensen.
Ateliér Schmidt Hammer Lassen Architects (http://shl.dk) – Za více než 20 let své existence se společnost Schmidt Hammer Lassen Architects stala jedním z neuznávanějších a nejoceňovanějších ateliérů ve Skandinávii se zaměřením inovační a ekologické udržitelné projekty. Jeho architekti a designéři věnují zvláštní pozornost intimnímu propojení budov s okolím a pracují efektivně s různými přírodními zdroji, např. světlem. Klíčovým aspektem jejich projektů je funkčnost a zároveň ekologická udržitelnost. Autoři také v rámci možností uplatňují blízké vztahy umění, designu a architektury.
Společným rysem veškerých prací společnosti je demokratický vztah k architektuře a vytváření moderních, otevřených a multifunkčních prostor na základě vlastních estetických pravidel. Stopy její designérské práce jsou patrné v řadě špičkových kulturních budov, například uměleckých galeriích, vzdělávacích komplexech a knihovnách. Mezi nejnovější projekty patří kancelářská budova Amazon Court v Praze a budova City of Westminster College v Londýně.
Ateliér Schmidt Hammer Lassen Architects má hluboké kořeny ve skandinávských architektonických tradicích – zásadními principy jsou demokracie, pohodlí, krása, světlo, ekologická udržitelnost a společenská odpovědnost. Společnost je přesvědčena, že budova není jen architektonický tvar, ale že obklopuje lidi.
Ateliér Schmidt Hammer Lassen Architects byl založen v roce 1986 v dánském městě Aarhus spoluzakladateli Mortenem Schmidtem, Bjarnem Hammerem a Johnem Lassenem. Dnes již tvoří velkou společnost se 110 zaměstnanci a pobočkami v Aarhusu, Kodani, Oslu a Londýně. Současnými společníky jsou Kim Holst Jensen a Stephen D. Willacy a tři obchodní partneři. Každodenním řízením chodu společnosti je pověřen generální ředitel Bente Damgaard.

DuPont™ Corian® (www.corian.com) – Exkluzivní výrobek společnosti DuPont, DuPont™ Corian®, nachází široké uplatnění v oblasti pohostinství, zdravotnictví, stravování a ve veřejných a komerčních prostorech, ale též rezidenčních objektech jako materiál pro výrobu nábytku, osvětlení a dekoračních předmětů. Je to neporézní pevný povrchový materiál, který je odolný vůči znečištění, snadno se udržuje, je odolný, trvanlivý a při poškození opravitelný. Je k dostání v přibližně 100 standardních barvách a dá se libovolně tvarovat zcela podle představ designéra.
O DuPont™ Corian® pro obložení budov – DuPont™ Corian® předčí většinu běžných fasádních materiálů především skvělým spojením odolnosti, obnovitelnosti a designové pružnosti. Dá se vyrobit v mnoha velikostech a tvarech s různými povrchovými úpravami a efekty podle přání zákazníka. Díky jeho instalační pružnosti je možno použít měkké i tvrdé spáry a vytvářet jakoby monolitické projekty s neviditelnými švy, konstrukce s nápadnými spárami nebo dokonce otevřené fasádní systémy typu Rainscreen. Jeho povrch může mít nízký nebo vysoký lesk, může být matný, pískovaný nebo leptaný, nebo se dá kombinovat s 3D texturami s geometrickými, organickými nebo náhodnými vzory, vytlačenými do jeho svrchní části.
DuPont™ Corian® je velmi lehký a vysoce pevný materiál, který se dobře snáší s běžnými stavebními materiály, strukturálními silikony a těsnicími materiály. Je velmi odolný vůči chemikáliím, znečišťujícím látkám, slanému prostředí a UV záření a kromě toho je velmi trvanlivý a odolný vůči povětrnostním vlivům, vykazuje nízkou absorpci vlhkosti a dobře odolává účinkům opakovaného tání a zamrzání. Snadno se vyrábí, instaluje a udržuje, a to i z hlediska případných sprejerských nápisů a obnovy povrchu.

O společnosti DuPont – DuPont je výrobní a obchodní společnost, aplikující nejnovější poznatky vědy. Byla založena v roce 1802 a využívá vědecké poznatky k vytváření udržitelných řešení, vedoucích k lepšímu, bezpečnějšímu a zdravějšímu životu lidí na celém světě. Ve více než 70 zemích nabízí širokou škálu produktů a služeb v zemědělství, potravinářství, stavebnictví, komunikacích a dopravě.

Zdroj: TZ DuPont, Happy Materials
Vizualizace: Schmidt Hammer Lassen Architects
Foto: Jens Nygaard

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*