Společensko-kulturní centrum v Hrušovanech u Brna

Stavba získala v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu 2023 Cenu Ministerstva pro místní rozvoj ČR za prosazování kvalitní výstavby prostřednictvím architektonických soutěží.

Společensko-kulturní centrum vzniklo na místě dožilé sokolovny v historickém centru obce.
Obec postrádá klasické náměstí, přirozené centrum tvoří areál Sokecu, v obci odjakživa nepostradatelný fenomén.
Při přestavbě areálu se podařilo udržet původní genius loci a poskytnout občanům zázemí pro společenské, kulturní a sportovní akce všeho druhu. Nově definovaný předprostor ulice Masarykova se včetně protější školní budovy stal součástí celého areálu.
Těžištěm areálu je kompaktní, jasně čitelná, transparentní budova Sokecu s víceúčelovým sálem.
Střed dispozice je volný, tři hlavní prostory jsou navrstveny za sebe: víceúčelový sál, restaurace a navazující zahrada se sportovní plochou. Tyto prostory lze jednoduše propojit do jednoho velkolepého celku pro konání zásadních obecních akcí. Budova také nabízí dva menší sály v patře s výhledem do zahrady a slouží pro pravidelnou činnost všem spolkům, sportovcům, občanům.
Veškeré servisní provozy a zázemí jsou v bočních dvoupodlažních křídlech přiléhajících ke stavbám sousedních domů. Forma je jednoznačná, prostá, důstojná, ideově a typologicky se odkazuje na kvalitu prvorepublikových sokoloven.
Mladým je v areálu vyhrazena protilehlá část zahrady s Klubem. Suterén Klubu je využíván jako zvukově i vizuálně izolovaná hudební zkušebna. Horní podlaží slouží jako koncertní pódium nebo promítací plátno.
Podél zahrady stojí Sklad, který vznikl přestavbou stávajícího dvorního stavení. Ve Skladu je uchováváno vybavení pro zahradu, mimo to nabízí prostorové zázemí pro Klub seniorů.
Zahradě dominuje stoletá lípa. Centrální plocha areálu s víceúčelovým sportovním povrchem je obklopena zeleným svahem s různými herními prvky.

Místo: Masarykova 19, Hrušovany u Brna, Česká republikaAutoři: caraa.cz / Štěpán Kubíček, Martina Buřičová, Jan Novotný, Jonáš Krýzl
Spolupráce: Lenka Levíčková, Tereza Dejdarová, Václav Pošmourný
Investor: Obec Hrušovany u Brna
Soutěž: 2016
Projekt: 2018–20
Realizace: 2020–22

Autorská zpráva
Foto Tomáš Slavík

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*