Společenské centrum Dobrovolných hasičů

Lisovice mají 40 obyvatel. Objekt Dobrovolných hasičů byl postaven na místě staré hasičské zbrojnice na návsi se dvěma lípami a božími muky, které jsou do návrhu zakomponovány, třetí lípa byla vysazena. Novostavbu jsme objemem a tradiční formou začlenili do vesnické zástavby. Rozdělena je do dvou hmot se sedlovými střechami. V prvním objektu je klubovna, ve druhém výstavní plocha pro chloubu hasičů, historickou stříkačku Máňu, a sklad.
 
Jedna část objektu je dřevostavba, druhá je zděná. Na fasádách jsme použili místní kámen, předzvětralý titanzinek, modřínové dřevo a velkoformátové prosklení. Výstavní místnost s klubovnou vytváří prostorově propojený celek. Klubovna s kuchyňkou a hygienickým zázemím je rozšířena o vloženou dřevěnou galerii přístupnou mlynářskými schody, kde je dětský koutek.
 
Podlaha přízemí je z cementové stěrky, která se opakuje jako pohledová stěrka na štítové stěně, na stěnách schodiště a v zázemí. Podlaha ve výstavní místnosti má příběh. Před finalizací se rozlilo červené, a tak bylo rozhodnuto podlahu dobarvit dalšími rozlitými lahvemi. Stěrka má originální odstín Cabernet. Ostatní stěny a šikmé podhledy tvoří dřevěná podlahová prkna v přírodním odstínu. Ocelové svařované konstrukce mají černošedý nátěr. Mobiliář je vyroben místním truhlářem, dřevěné variabilní stoly z masivu doplňují lehké plastové židle. Uspořádání se mění podle společenských akcí.
 
Z původní hasičárny se zachovala plechová tabule s nápisem Hasičská zbrojnice, která je umístěna ve výstavní místnosti. Po dokončení nového centra se kulturní život v obci rozvinul. V hasičárně se koná řada společenských akcí – dámský klub, ochutnávky vín, turnaje ve společenských hrách, nedělní kavárna… Objekt se také využívá pro rodinné oslavy.

Autorská zpráva

Autoři: Létající inženýři – Jana Strachotová, Michal Mihalčík; spolupráce Petr Sukdolák, Pavla Čajanová, Ing. Petr Chochola

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*