Společná expozice CZECH SELECTION

MAISON ET OBJET 2012, Paříž
Hala 8. stánek A113 –B114
Výstaviště – Paris Nord Villepinte
Termín konání: 20. – 24. ledna 2012


Dvakrát ročně se v Paříži koná veletrh MAISON ET OBJET , který je francouzskou veřejností označován za „laboratoř“ nových tendencí, stylů a nových designerských prezentací. Zároveň je považován za prestižní místo setkání evropského designu.
Ve dnech 20. – 24.1. 2012 se na výstavišti Villepinte představí české firmy v rámci Oficiální účasti České republiky organizované Ministerstvem průmyslu a obchodu.

Organizace: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, (Czech Selection – Design & Export, obč. sdružení)
Architektonický návrh a zpracování expozice: Studio Olgoj Chrochoj – Michal Froněk, Daniel Gonzáles
Realizace: EXPO, IGC GROUP, s.r.o.
Spolupráce: Uměleckoprůmyslové museum v Praze


Kolekce Czech Selection, prezentující firmy z České republiky, se mezinárodní přehlídky Maison et Objet účastní již potřetí. Mezi šestnácti značkami, specializujícími se na výrobu nábytku, svítidel, objektů ze skla, najdeme jak firmy etablované na světovém trhu, tak i nová studia s neotřelými koncepty. Firmy mají svá sídla po celém území České republiky, využívají know-how regionálního řemeslného a průmyslového zázemí a spolupráce s talentovanými designéry všech generací.
K nejstarším nábytkářským firmám patří TON. Křeslo Merano, navržené italským designérem Alexem Guflerem, získalo ocenění Red Dot Design Award 011. Kolekce židlí a křesel byla rovněž oceněná českými cenami za design pro jednoduchost, ergonomičnost a kvalitu provedení. Etablovaná luhačovická nábytkářská firma MMinteriér představuje křeslo Fuga inspirované Bachovou hudbou a navržené René Šulcem, kmenovým designérem firmy. Pražská truhlářská firma PROCESS CZ, s mezinárodním renomé v oblasti experimentálního nábytku, představuje toaletní stolek Princess. Královéhradecká architektka Helena Dařbujánová zaujala v poslední době výrobou netypického nábytku pro relaxaci a osobní prožitek. Prezentovaný budoár Lola získal česká ocenění. Novinky z corianu přichystala brněnská firma A.M.O.S. DESIGN, která získala ocenění Design and Design International Award 2011 za nábytek navržený hlavním firemním designérem Vladimírem Ambrozem. Mezinárodní respekt v oblasti městského mobiliáře si vydobyla bílovická firma mmcité s realizacemi v mnoha evropských zemích.
Exkluzivní svítidla nabízejí tři zastoupené české firmy. Nejstarší z nich, brněnský ATEH představuje inovovanou variantu svítidla Flower podle návrhu Filipa Streita, jež získalo řadu ocenění, např. Good Design. Další svítidla jako Wave a Lin, navrhl Miloš Zimula. Společnost LASVIT, přední český výrobce luxusních světelných konstrukcí, skleněných instalací a kolekcí světel, jimž se dostalo mnohých ocenění, realizuje světelné projekty v privátních rezidencích, hotelech i veřejných prostorech světových velkoměst. Přeludně působící svítidlo UOVO z ručně foukaného skla bylo navrženo Rony Pleslem. Nedávno založená společnost BROKIS se specializuje na progresivní designové kolekce lamp podle návrhů renomovaných designérů Olgoj Chorchoj, Karla Volfa, Lucie Koldové, Dana Yeffeta, Daniela Gonzálese a Tomáše Vargy a získala za ně již řadu ocenění.
Nedávno založené firmy pracující se sklem dobývají český i světový trh špičkovou kvalitou zpracování skla a invenčním designem. Sklárna ze Světlé nad Sázavou Bohemia Machine (BOMMA), specializující se na automatický brus skla nápojových setů, prezentuje soubory světově proslulých designérů Františka Víznera, Jiřího Pelcla a britského designéra Thomase Jenkinse. Výjimečnou technologii stříbřitého skla a ručního zpracování nabízí společnost SPACE CZ a její značka VERREUM. Prezentuje nové kolekce nápojových souborů a váz navržené pedagogy Vysoké školy uměleckoprůmyslové Jiřím Pelcem a Ronym Pleslem, a německými designéry mladé generace Michaelem Koenigem a Sebastianem Herknerem. Společnost ACDT (Marienberg), specializovaná na foukané a broušené sklo, představuje novinku ze svého katalogu, ruční řezané sklo Jan Falty s vtipnou ilustrací. Qubus Studio s kamenným obchodem v centru Prahy připravilo pro Paříž novou kolekci svítidel, váz a interiérových doplňků. Design Jakuba Berdycha je pojat jako osobní sdělení a vtipná aktualizace objektů z českého domácího prostředí. BOA DESIGN, specializující se na módní a interiérové projekty, prezentuje sklo a tašky Flame designérů Petra Mikoška a Michaely Vrátníkové. Malosériové kolekce originálních tvarů se vyznačují kvalitou zpracování. Unikátní produkci společnosti Monsterra prezentují ručně vyráběné skleněné závěsy pro pěstování pokojových květin Flying Jungle architekta Petra Baletky, který inicioval design i osvětu v oblasti současných způsobů pěstování rostlin v interiéru. Kolekce interiérových doplňků rodinné firmy ze severních Čech Beldafactory podle návrhu Jiřího Beldy z mědi a tombaku prozrazuje zaměření firmy na výrobu šperku.

Výstavní kolekce Czech Selection představuje unikátní objekty, v nichž se setkávají péče o vysokou kvalitu materiálového zpracování, tradiční how-know zejména v oblasti zpracování skla, odvaha výrobců k experimentu zejména v oblasti nábytku a svítidel stejně jako koncepty designérů, inovující prostředí života v 21. století.

Iva Knobloch
Museum of Decorative Arts in Prague

Na českém stánku – Hala 8, stánek A113-B114 – se představí firmy:

 

Tisková zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*