Společnost Amádeus Real nabídne chátrající Ostravicu k prodeji

Ostrava 29. března (ČTK) – Společnost Amádeus Real, které patří chátrající komplex bývalého Módního domu Ostravica-Textilia v centru Ostravy, nabídne tyto nemovitosti ministerstvu kultury a následně Ostravě, konkrétně městskému obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Pokud by o ně neměly zájem, společnost nemovitosti prodá ve veřejné dražbě. Za Amádeus Real to dnes ČTK oznámil Jan Piskáček.

Obchodní dům je uzavřen od roku 2000, kdy se tam při nepovolené rekonstrukci zřítily stropy, od té doby chátrá. Společnost Amádeus Real, která Ostravicu vlastní, od města před několika lety koupila přilehlé pozemky na náměstí Dr. Edvarda Beneše s tím, že módní dům opraví a na historické objekty naváže novým polyfunkčním domem s obchody či kancelářemi. Nyní však od kupní smlouvy odstoupila, protože obvod odmítl dát souhlas s umístěním objektu, a podle soukromé společnosti tak zablokoval územní řízení. Módní dům se zatím opravovat nezačal, podle Piskáčka se tak mělo dít až současně s výstavbou nového obchodního centra.
Foto z 1.9.2007 (zdroj: Módní dům Ostravica-Textilia - Facebook)
Společnost Amádeus Real měla městu za pozemky zaplatit celkem více než 83 milionů korun, kolem 54 milionů korun už splatila. Město je tak zřejmě bude muset vracet. Kromě toho však společnost chce navíc vymáhat i náhradu vzniklé škody.

Místostarosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Dalibor Mouka (hnutí Ostravak) už dříve řekl, že obvod měl na společnost oprávněné požadavky. Požadoval například průkazné informace o tom, jakým způsobem se po dobu vlastnictví pozemku starala právě o přilehlé historické objekty, tyto informace však podle místostarosty nezískal.

Podle Piskáčka obvod zmařil projekt záměrně. "Společnost Amádeus Real plnila své povinnosti z uzavřených smluv řádně. Projekt na začátku tohoto roku směřoval k vydání územního rozhodnutí a pokračoval by dalšími kroky k zahájení stavby," uvedl Piskáček s tím, že stavba měla začít letos a skončit v roce 2014.

Kvůli sporu s centrálním obvodem plánuje vedení Ostravy změnu statutu tak, aby v případě prodeje městských pozemků investorům mělo město vliv na navazující územní rozhodnutí nebo stavební povolení.

Ostravicu tvoří tři historické objekty, z nichž dva jsou památkově chráněné. Třetí, nárožní dům, chtěla společnost Amádeus Real zbourat. Společnost se v minulosti stala terčem kritiky některých obyvatel města, podle nichž se o chátrající objekty dostatečně nestarala. Na záchranu kdysi nejluxusnějšího obchodního domu vznikla petice, kterou dosud podepsalo přes 5500 lidí.

Související články:


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*