Společnost Autodesk podporuje program Public Spaces

Fotogalerie ke článku (1)

Public Spaces

Public Spaces
Celá fotogalerie (1)

Prostřednictvím programu Public Spaces Autodesk pomáhá zlepšovat prostředí městských území a podporuje tak koncept udržitelného rozvoje v reálném životě.

Nárůst zelených ploch v zastavěných městských centrech o pouhých 10 % sníží průměrnou teplotu až o 4 stupně Celsia.

Společnost Autodesk, světový lídr v oblasti návrhového softwaru, oznámila, že regionálně podporuje program Public Spaces. Tento program řídí organizace Partnerství pro životní prostředí a udržitelný rozvoj (Environmental Partnership for Sustainable Development), tj. konsorcium šesti nadací z Bulharska, České republiky, Maďarska, Polska, Rumunska a Slovenska. Organizace se věnuje zlepšování životního prostředí, podpoře místních komunit a společenství.

Podstatou programu Public Spaces je povzbudit a podpořit komunity k tomu, aby transformovaly veřejné prostory v živá centra komunitního života a zároveň se snažily zachovat principy udržitelnosti a ochrany životního prostředí. Usiluje o to, aby doprava, parky, náměstí, veřejné trhy, nábřeží a ulice vyhovovaly především občanům a zároveň představuje koncept spoluúčasti občanů, obnovy měst, oživení a “progresivního růstu". Program takto pomáhá komunitě řešit nejen otázky zdravého životního prostředí a zkvalitnění životních podmínek, ale také vybudovat kapacitu pro budoucí změny k lepšímu.

Pracovníci z oddělení výzkumu a vývoje na Manchesterské Univerzitě zjistili, že nárůst zelených ploch v zastavěných městských centrech o pouhých 10 % zde sníží průměrnou teplotu až o 4 stupně Celsia. Takto vytvořené zelené plochy zároveň pomáhají lépe zadržovat bouřkovou vodu, přičemž omezují rizika znečištění, záplav či naopak vysychání.

„Autodesk je hrdým partnerem programu Public Spaces a pomáhá iniciovat dění v městských komunitách. Společně s organizací Partnerství pro životní prostředí a udržitelný rozvoj věříme, že komunity, které aktivně formují své okolí, jsou klíčem k trvale udržitelnému rozvoji,“ řekl David Palas, ředitel společnosti Autodesk v regionu střední a jihovýchodní Evropy. „Prostřednictvím softwarových řešení naše společnost dlouhodobě podporuje myšlenku trvale udržitelného navrhování. Spolupráce na programu Public Spaces je pro nás proto přirozeným pokračováním našich aktivit ve prospěch trvale udržitelného rozvoje.“

Členové komunity a další aktéři hledají prostřednictvím školení, technické asistence a malých grantů místa ve své komunitě a poté zpracovávají a realizují projekt pro transformaci tohoto prostoru v centrum, které je příznivé pro životní prostředí a život obyvatel. Program veřejných prostor je v současné době realizován v České republice, na Slovensku, v Maďarsku a Rumunsku. Další aktivity se konají také v Polsku a Bulharsku. Získané poznatky jsou dále šířeny i do dalších zemí jako například do Chorvatska a Srbska

V České republice existuje několik programů. Jedním z nich je vytvoření asociace zájmových skupin pro revitalizaci rušného dopravního centra v Praze. Okolí stanice metra Budějovická bývalo vždy rušné dopravní centrum s velkým počtem obchodních center, velkými kancelářskými budovami, několika školami a dalšími veřejnými budovami v okolí. Kvalita tohoto veřejného prostranství byla však vždy velmi nízká. Cílem projektu bylo přeměnit tuto rušnou, nehostinnou část města na pro veřejnost přátelské a dobře fungující prostor. Součástí plánu, který vytvořilo celkem 14 partnerských společností, byla nejen dlouhodobá vize, ale též okamžité a viditelné zlepšení prostoru. Dva hlavní partneři projektu iniciovali proces spolupráce firem na rekonstrukci společného prostranství, zatímco vylepšovali prostředí pro širokou veřejnost. Součástí další úpravy bylo například umístění kiosku s nabídkou netradičního jídla na nově vzniklé atraktivní místo v části, ve které se v minulosti potulovali pouliční výtržníci.

Znalosti a metodiky organizace Partnerství pro životní prostředí a udržitelný rozvoj pocházejí od světově proslulých architektů, kteří se věnují problematice veřejných prostranství, jako je dánský architekt Jan Gehl, britský odborník na komunitní plánování Nick Waits a kolegové z newyorského projektu Public Spaces, kteří pomáhali program zakládat v dalších evropských zemích.
Více informací o programu Public Spaces se dozvíte zde.

O společnosti Autodesk
Autodesk je světový lídr v oblasti 2D a 3D návrhového softwaru pro výrobu, stavebnictví, média a zábavu. Od uvedení aplikace AutoCAD v roce 1982 vyvinul Autodesk nejširší portfolio špičkových řešení digitálního prototypování, která pomáhají zákazníkům prakticky zkoušet nápady ještě před jejich realizací. Společnosti žebříčku Fortune 1000 využívají nástroje Autodesku k vizualizaci, simulaci a analýze reálného fungování svých návrhů už v počátečních stádiích vývoje, což jim pomáhá šetřit čas a peníze, zvyšovat kvalitu a podporovat inovace. Další informace o společnosti Autodesk najdete na webových stránkách www.autodesk.com nebo www.autodesk.cz.

Zdroj: TZ Autodesk, Myr Communication, 15.4.2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*