Spolkový dům Český Dub

(ČTK) – Český Dub na Liberecku po roce a půl dokončil přestavbu bývalého kina na spolkový dům. Včetně pořízení vybavení ho to stálo zhruba 33 milionů korun. Rekonstrukcí získala budova stojící v městské památkové zóně podobu ze začátku 20. století, kdy tam byl hostinec. ČTK to řekl starosta města Jiří Miler.

„I funkčně se vrátila do 20. let minulého století. Kde je dnes sál, tam byl právě sál hostince,“ uvedl starosta.

Historický dům byl postavený před téměř 500 lety, na kino byl přestavěn po II. světové válce. Naposledy se v někdejším vyhlášeném hostinci u Havlů ale promítalo před více než deseti lety. Podle starosty byla oprava nutná. „Dům už byl na hranici životnosti. Kompletně jsme ho přestavěli, prakticky zůstaly jen obvodové zdi. I dispozičně jsme ho změnili a v zádní části jsou přístavby,“ uvedl Miler. Náklady zaplatila radnice ze svého rozpočtu, se žádostí o dotaci neuspěla.

Třípatrový dům nese název Česká beseda a stejně jako v minulosti by měl sloužit jako centrum českého společenského života. Jiné vhodné prostory pro kulturní akce ve městě s 2500 obyvateli nejsou, konat se mohou jen v muzeu či sportovní hale. „Spolkový dům je využitelný pro školení, kongresy, menší zábavy nebo plesy, valné hromady spolků. A získali jsme také důstojné místo pro veřejná zasedání či diskuze s občany,“ uvedl starosta. Budova bude sloužit i pro filmové projekce pro děti či divadelní představení. „Máme tady dva ochotnické soubory, které tam mají své zázemí a bude to i jejich domovská scéna,“ dodal starosta. V Českém Dubu působí v regionu populární folklorní soubor Horačky a divadelní soubor Vojan.

Pro spolkový dům koupilo město osvětlovací i zvukovou techniku za 4,2 milionu korun a pro představení i různá zasedání je k dispozici výsuvné hlediště s kapacitou zhruba 100 lidí. „Na balkoně může být dalších asi 30 lidí,“ dodal starosta.

V minulosti měl v Českém Dubu vzniknout nový kulturní dům, stavbu se ale po pádu komunistického režimu nepodařilo nikdy dokončit. Nedostavěná budova v Kostelní ulici bezmála 30 let hyzdila městskou památkovou zónu v centru, radnice ji odstranila letos. Revitalizace historicky nejcennějšího území v Českém Dubu se bude dokončovat v příštím roce. Vyžádá si bezmála deset milionů korun.

Doplněno Stavvbaweb:
Autorem projektu rekonstrukce je Daniel Smitka.
Projekt Daniela Smitky najdete na stránkách obce Český Dub ZDE, další informace ZDE.
Fotografie z rekonstrukce najdete ZDE.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*