Sportovní areál Dukla v Pardubicích

 (ČTK) – Mezinárodní soutěž na novou podobu atletického stadionu na pardubické Dukle vyhrál francouzsko-český tým architektů. Komise vybírala z 21 návrhů ateliérů ze 13 zemí. Modernizace areálu potrvá možná desítky let a stát má necelou miliardu korun.

Soutěže se zúčastnily architektonické týmy z Velké Británie, Německa, Nizozemska, Tchaj-wanu, Číny, USA nebo Portugalska. Komise zhodnotila všechny nápady jako velmi kvalitní, o vítězi ale rozhodla jednomyslně.“Naše vizitka je jednoduchý design, naplnili jsme zadání z hlediska provozních parametrů,“ řekl architekt Aleš Marek, člen vítězného týmu, který tvořil francouzský Atelier CMJN ve spolupráci s českými ateliéry AED project a Terra Florida.

Město si přeje v areálu vybudovat atletickou halu s dvousetmetrovým oválem a kapacitou hlediště minimálně 500 míst, multifunkční sportovní halu pro více než 2500 diváků, gymnastickou tělocvičnu, sály pro úpolové sporty, posilovnu, vnitřní běžecký okruh. Místo nafukovací haly vznikne hala pro míčové sporty.Na první etapu bude město potřebovat 292 milionů korun. V první fázi hodlá postavit atletickou halu a centrum pro sportovce, které na napojí na existující basketbalovou halu. Vítěz soutěže bude zhruba rok připravovat projektovou dokumentaci, mezitím město bude pracovat na územním rozhodnutí pro celý areál a na stavebním povolení pro první část výstavby.

„My se budeme intenzivně věnovat shánění prostředků. Projekt je provozuschopný a financovatelný v etapách,
“ řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD), který očekává podporu z národních dotací a například od hejtmanství.

Podle architekta Aleše Marka by do čtyř let mohla začít stavba. Areál z roku 1959 má rozlohu 80.000 metrů čtverečních. Ročně se tam koná 50 velkých akcí, kterých se zúčastní okolo 30.000 atletů. Využívají ale zatím jen jednu třetinu z celé plochy stadionu. Nová hala zlepší podle člena komise a předsedy Českého atletického svazu Libora Varhaníka nabídku.

„Situace je velmi tristní. My disponujeme, co se dvousetmetrových hal týká, pouze třemi halami, dvě jsou v Praze a jedna v Ostravě,
“ řekl.

Architektonickou-urbanistickou soutěž město připravovalo dva a půl roku a vyhlásilo ji letos v dubnu. Zaplatilo za ni 2,8 milionu korun, z toho 900.000 korun dostane vítěz soutěže. Všechny návrhy si veřejnost může prohlédnout v Galerii města Pardubic od středy do 20. listopadu.

Doplněno Stavbaweb:
Výsledky soutěže na stránkách města Pardubice najdete ZDE.
Informace o soutěži najdete na stránkách města Pardubice ZDE, na stránkách ČKA ZDE.
Další informace o projektu DUKLA SPORTOVNÍ najdete na stránkách Galerie města Pardubic ZDE
Výsledky soutěže byly vyhlášeny v úterý 8. listopadu 2016 a stejného dne byla v Galerii města Pardubic slavnostně zahájena výstava všech soutěžních návrhů.

Související články:
Pardubice vypsaly mezinárodní soutěž na návrh sportovního areálu  22.4.2016
Pardubice vypíší mezinárodní soutěž na sportovní areál na Dukle 19.10.2015


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*