Zadáním bylo postavit u Labe univerzální sportovní halu se zázemím a tribunou pro diváky. Návrh vyhrál první místo v architektonické soutěži.
Pozemek leží při severovýchodním okraji Kolína za atletickým stadionem, vymezený hřištěm a areálem tenisových kurtů s vlastní halou. Soubor sportovišť obklopuje listnatý les, přístupová cesta vede procházkou podél Labe, lemuje ji cyklostezka. Návrh pomohly definovat následující fenomény: rovinatý Kolín, kde se dobře jezdí na kole, přátelská atmosféra města, které je velké tak akorát. Pomalý tok Labe a přírodní poloha místa.
Základním konceptem byla jednopodlažní stavba ukončená střechou s velkým přesahem a dřevěnou hmotou převýšené haly. Vymezení nízké stavby markýzou přináší vlídné měřítko se sousedskou atmosférou. Přesah markýzy slouží jako zápraží pro odpočívající týmy mezi zápasy. Nad nízkou stavbou je umístěna dřevěná „lucerna“ sportovní haly. Okna prosvětlující halu odkazují k sokolovnám, které lemovaly republiku a dokládaly optimistického ducha meziválečného období budování státu.
Dispoziční řešení vycházelo z rozhodnutí umístit veškeré provozy, šatny, sklady, bar s kavárnou do jednoho podlaží. Vše je snadno dostupné a rychle po ruce. Zároveň je zde dobrá sociální kontrola z recepce, která má přehled o dění v zázemí.
Na vstupní foyer navazuje občerstvení s recepcí a prostorem, který umožní zvládnout příval návštěvníků po skončení zápasu. Oba prostory se mohou propojit nebo uzavřít. V přední části jsou bloky šaten, sociální zázemí s toaletami pro návštěvníky. Na vstup navazuje prostor haly tak, aby se nemíchal provoz diváků a sportovců.
Stavba je založena na železobetonových patkách. Nosná konstrukce je z prefabrikovaných betonových pilířů, střešní konstrukce z dřevěných lepených nosníků na rozpon 32 metrů osazených po pěti metrech rozpětí. Mezi pilíři jsou osazeny panely a budova je opláštěna kontaktním zateplovacím systémem. Okna prosvětlující halu jsou z části fixní s větracím dílem. Pod stropem je akustický podhled, na stěnách akustický dřevěný obklad.
Budovu vytápí a částečně chladí tepelná čerpadla, na střeše je umístěna malá fotovoltaická elektrárna. Prostory mohou být větrány přirozeně, v zimním a letním období je hospodaření s větráním a teplem řízeno pomocí systému měření a regulace. Budova dosahuje pasivního standardu.
Autorská zpráva
Autoři: ov architekti – Jiří
Opočenský, Štěpán Valouch; spoluautoři Magdalen Havlová, Jakub Neumann; grafika Ryjukyju
Projekt: ov architekti, s.r.o.; SATER – PROJEKT s.r.o.
Dodavatel: STRABAG a.s.
Projekt: ov architekti, s.r.o.; SATER – PROJEKT s.r.o.
Dodavatel: STRABAG a.s.
Moc se mi park líbí, není to uhlazená unylost posekaných trávníků. Divokost a rozmanitost parku a křovin je daleko více…
Škarohlíde :-) , copak nevidíte ty možnosti? Každé ráno uděláte z těch venkovních spáčů četu, která nakluše a s radostí…
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…