Fotogalerie ke článku (1)
gazprom_sunset_rmjm1206glocg.jpg
Záměr ruského plynárenského monopolu Gazprom postavit mrakodrap v historickém Petrohradu je názorným příkladem toho, jak v Rusku Vladimira Putina fungují moc a vliv, píše agentura Reuters.
Největší světový producent plynu, ruský státní plynárenský monopol Gazprom chce vybudovat 320 metrů vysoký mrakodrap ze skla a betonu nedaleko městského centra Petrohradu, které Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) zařadila na seznam světového dědictví.
Odpůrci tvrdí, že budova poničí malebné panorama kanálů a barokních paláců. Nejde však jenom o estetiku. Kampaň proti mrakodrapu se může stát jednou z největších veřejných rebelií v sedmiletém období Putinovy vlády — období, kdy jen zřídkakdy zazní masový nesouhlas.
„Lidé protestují, protože cítí, že úřady nemají v úmyslu brát v potaz jejich názor," míní politolog Vladimir Vasiljev.
Stoupenci projektu, k nimž patří i petrohradská gubernátorka Valentina Matvijenková, tvrdí, že je součástí naléhavě potřebné obnovy Petrohradu a že vdechne nový život značně zpustlému koutu města.
„Udělali jsme ten mrakodrap tak vysoký, aby vypadal harmonicky a krásně. Mohl by být menší, ale to by bylo ošklivé," prohlašuje viceprezident Gazpromněfti, ropné odnože Gazpromu, Alexandr Dybal, který má v plánu zřídit si v mrakodrapu ústředí.
Kritici poukazují na to, že nová budova bude stát přímo proti chrámu Smolnyj, který postavil v 18. století italský architekt Francesco Bartolomeo Rastrelli.
„To není architektura," říká Oleg Jonissjan z petrohradského úřadu pro ochranu kulturního dědictví. „Architektura znamená, že stavba musí zapadat do prostředí. Ta věž by mohla stát ve stepi nebo v Malajsii, ale ne blízko Rastrelliho výtvoru."
Pozemek už byl předán Gazpromu spolu se souhlasem k nespecifikované zástavbě. Nekonala se žádná oficiální veřejná konzultace o budově. Opoziční strana Jabloko požaduje uspořádání referenda, ale místní zákonodárný sbor, ovládaný stoupenci Matvijenkové, rozhodnutí o lidovém hlasování neustále odkládá.
Zdroj: ČTK/Reuters, ros mik
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,