Spory o mrakodrap Gazpromu symbolizuje Putinovo Rusko

Fotogalerie ke článku (1)

gazprom_sunset_rmjm1206glocg.jpg

gazprom_sunset_rmjm1206glocg.jpg
Celá fotogalerie (1)

Záměr ruského plynárenského monopolu Gazprom postavit mrakodrap v historickém Petrohradu je názorným příkladem toho, jak v Rusku Vladimira Putina fungují moc a vliv, píše agentura Reuters.
Největší světový producent plynu, ruský státní plynárenský monopol Gazprom chce vybudovat 320 metrů vysoký mrakodrap ze skla a betonu nedaleko městského centra Petrohradu, které Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) zařadila na seznam světového dědictví.

Odpůrci tvrdí, že budova poničí malebné panorama kanálů a barokních paláců. Nejde však jenom o estetiku. Kampaň proti mrakodrapu se může stát jednou z největších veřejných rebelií v sedmiletém období Putinovy vlády — období, kdy jen zřídkakdy zazní masový nesouhlas.
„Lidé protestují, protože cítí, že úřady nemají v úmyslu brát v potaz jejich názor," míní politolog Vladimir Vasiljev.
Stoupenci projektu, k nimž patří i petrohradská gubernátorka Valentina Matvijenková, tvrdí, že je součástí naléhavě potřebné obnovy Petrohradu a že vdechne nový život značně zpustlému koutu města.
„Udělali jsme ten mrakodrap tak vysoký, aby vypadal harmonicky a krásně. Mohl by být menší, ale to by bylo ošklivé," prohlašuje viceprezident Gazpromněfti, ropné odnože Gazpromu, Alexandr Dybal, který má v plánu zřídit si v mrakodrapu ústředí.
Kritici poukazují na to, že nová budova bude stát přímo proti chrámu Smolnyj, který postavil v 18. století italský architekt Francesco Bartolomeo Rastrelli.
„To není architektura," říká Oleg Jonissjan z petrohradského úřadu pro ochranu kulturního dědictví. „Architektura znamená, že stavba musí zapadat do prostředí. Ta věž by mohla stát ve stepi nebo v Malajsii, ale ne blízko Rastrelliho výtvoru."
Pozemek už byl předán Gazpromu spolu se souhlasem k nespecifikované zástavbě. Nekonala se žádná oficiální veřejná konzultace o budově. Opoziční strana Jabloko požaduje uspořádání referenda, ale místní zákonodárný sbor, ovládaný stoupenci Matvijenkové, rozhodnutí o lidovém hlasování neustále odkládá.

Zdroj: ČTK/Reuters, ros mik

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*