Stadion Wembley, Londýn

Legendární stadion ve Wembley byl poprvé otevřen před 90 lety

Wembley, 28. dubna 1923 (zdroj: anglickyfotbal.cz)
Wembley, 28. dubna 1923 (zdroj: anglickyfotbal.cz)
Wembley Stadion - zdroj foto: Wikipedie, autor: Adrian Cable
(ČTK) – Před 90 lety, 28. dubna 1923, byl v Londýně slavnostně otevřen jeden z nejslavnějších fotbalových stadionů světa – Wembley (původně nazvaný "Imperiální" – Empire Stadium – doplněno Stavbaweb). Na tomto britském fotbalovém svatostánku se mimo jiné hrála finále mistrovství světa 1966, evropských i domácích pohárů. Konala se zde i řada koncertů rockových hvězd. Jako první se ve Wembley představili ve finále Anglického poháru fotbalisté Boltonu a West Hamu. Zápas sledovalo rekordních 126.047 diváků.

Původní kapacita 127.000 míst byla později z bezpečnostních důvodů snížena na 100.000 a po rekonstrukci na místa pouze k sezení na 80.000 diváků. Stadion se dvěma charakteristickými bílými věžemi byl dějištěm nejen velkých fotbalových zápasů a koncertů, ale i olympijských her v roce 1948, slavných zápasů v ragby a v americkém fotbalu, konaly se zde i závody na ploché dráze či dostihy chrtů.

Naposledy vyběhli fotbalisté na jeho trávník na začátku října 2000. Letitý stadion byl zbourán a na jeho místě vyrostl nový (autorem je Norman Fosterdoplněno Stavbaweb) s kapacitou 90.000 diváků. Ten byl otevřen v březnu 2008, a to zápasem reprezentačních týmů fotbalistů do 21 let Anglie a Itálie.Doplněno Stavbaweb:
Podrobné informace o historii původního i nového stadionu Wembley naleznete na stránkách Fotbalový svět ZDE.
Stadion byl postaven podle návrhu architektů Johna Simpsona a Ayrtona Maxwella. Hlavním inženýrem stavby byl Owen Williams.
Fotogalerii stadionu od počátku až po zbourání naleznete ZDE.

Demolice Stadionu Wembley


Wembley Stadium


The New Wembley Stadium

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*