Stálá expozice #JIRIWOLKER v Muzeu a galerii v Prostějově

Architektonické studio JAKSIK+ a Muzeum a galerie v Prostějově dokončily revoluční stálou expozici s názvem #JIRIWOLKER, která spojuje architektonické inovace s uměleckým dílem básníka Jiřího Wolkera. Oslava 100. výročí úmrtí básníka se stala impulzem pro vznik této unikátní expozice, která je inovativním spojením architektonických prvků s moderními technologiemi a uměleckým dílem Jiřího Wolkera. Propojením minulosti a současnosti pomocí umělé inteligence, seznamuje návštěvníky s básníkovou představivostí a schopností kritického pohledu.

 „Expozice #JIRIWOLKER je vyjádřením našeho přesvědčení, že architektura má moc transformovat a obohacovat kulturní prostředí. Naše koncepce se zakládá na neutrálním bílém prostoru, který se podobně jako nepopsaný list papíru nedá zařadit do místa ani času. Motivuje tak k vzniku nového příběhu Jiřího Wolkera. Středobodem expozice je prostorový objekt, jehož nekonkrétní tvar podněcuje k imaginaci a interakci návštěvníků s uměleckým dílem,“ říká Petr Jakšík ze studia JAKSIK+. Pomocí nástroje umělé inteligence, pera, a štětce dnešní doby, je návštěvníkům umožněno stát se Jiřím Wolkerem. Psát básně, ilustrovat, nebo se vyjadřovat k tématům dnešní doby. Výsledky tvorby jsou na výstavě promítány v přímém dialogu s životem Jiřího Wolkera, zprostředkovaného časovou osou.

Účastníci výstavy usednou do kopie autorova křesla k počítači s AI, kde mohou tvořit, veršovat, sdílet úvahy, kritická témata, ilustrace nebo s Wolkerem konverzovat. „Veškerá komunikace probíhá na pozadí aplikace, která využívá algoritmus umělé inteligence na platformách DALL-E a Chat GPT4. Ta se bude v průběhu trvání výstavy aktualizovat dle vývoje Open AI,“ doplnili architekti expozice.

Na výstavě nebo na vlastních zařízeních má každý možnost sdílet svůj výsledek zadání pod hashtagem #JiriWolkerMGP.  Na protější straně, v galerii vygenerovaných příspěvků, se stanou, kurátory i diváky své výstavy. V rámci pravidelných bloků jsou k expozici naplánovány přednášky a workshopy s tematicky inspirativními osobnostmi.

Tisková zpráva, kráceno

Muzeum a galerie v Prostějově 
T. G. Masaryka 2, Prostějov
pondělí zavírací den, úterý až neděle 9:30–12:00, 13:00–17:00 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*