Stanice 6

Budova nádraží Praha-Bubeneč je nemovitou kulturní památkou. Budovu koupilo od SŽDC hl. m. Praha a počátkem roku 2019 ji svěřilo Praze 6. Radnice v rámci participace uspořádala setkání s občany přímo v budově nádraží. V anketě se lidé mohli rozhodovat o tom, k čemu by měl objekt sloužit. Shodli se na tom, že by se sem mělo vrátit občerstvení – ať už kavárna, či restaurace –, doplněné kulturním provozem, a vzniknout by mělo také zázemí pro komunitní činnost. 
Část přiléhající ke Stromovce je podle mnohých vhodná k podpoře sportování, tedy například pro půjčovnu a servis kol, koloběžek, bruslí a podobně. Radnice by podmínky pro provoz těchto činností ráda vytvořila už při rekonstrukci, budoucí provozovatel se tak bude moct svými náměty podílet na podobě těchto prostor. Také proto, že vnitřní mobiliář si bude nájemce zařizovat sám.

Do prvního kola se přihlásilo 50 projektů, ve finále se sešlo pět vysoce kvalitních projektů od renomovaných autorů. Z pěti finalistů porota označila ve 2. kole za nejzdařilejší projekt autorů Richarda Preislera, Martina Kontry a Martina Krba nazvaný „Stanice 6“. Za nimi stojí již realizované projekty jako Bajkazyl, Bike Jesus, Fuchs 2, vinobar Dvojka či galerie Šachta. V závěsu za nimi se umístili provozovatelé populární Klubovny Povaleč v pražských Dejvicích s projektem „Nádraží Bubeneč“. Na třetím místě se umístil projekt novinářů Petra Orálka a Karla Škrabala „Nádraží Bubeneč – stanice kultury, sportu a zábavy.“ Čtvrtý skončil projekt Divadla bratří Formanů s podtitulem „nádraží, kam se vrací život, i když vlaky už tu nestaví“. Pátí skončili provozovatelé Kasáren Karlín.

Praha 6 nyní chystá rekonstrukci objektu, na níž se má budoucí nájemce ideově podílet. Nádraží bude podle předešlé shody v radě městské části pronajato na 10 let za 100 tisíc korun ročně. Radnice proto v budoucím chodu bývalého nádraží klade silný důraz na veřejnou službu. Zprovoznění nádraží očekává radnice v roce 2021.

Nádraží Bubeneč projde jako vůbec první nádražní budova v Praze konverzí na nový účel a na okraji Stromovky vznikne nové kulturně-komunitně-sportovní centrum. To nabídne návštěvníkům galerii, bistro s kavárnou, sportovní bod, kulturní sál, komunitní centrum a instantní eventovou platformu.
Všech pět projektů, které postoupily do druhého kola bude zveřejněno na https://www.praha6.cz/nadrazibubenec
Zdroj: Praha 6Bývalou nádražní budovu Praha-Bubeneč oživí projekt Stanice 6 tria autorů Richard Preisler, Martin Kontra a Martin Krb


Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Dobrý den, rádi bychom se za nás všechny optali jaké budou možnosti občerstvení. Jsme totiž také vegani, byli bychom tedy rádi i za nějaké rostlinné produkty. Díky

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*