Staré fabriky v Polsku se mění v byty a obchodní komplexy

Fotogalerie ke článku (5)

Lodž - "U Scheiblera"

Lodž - "U Scheiblera"

Lodž - "U Scheiblera"

Lodž - "U Scheiblera"

Lodž - "U Scheiblera"

Lodž - "U Scheiblera"

Lodž - "Manufaktura"

Lodž - "Manufaktura"

Lodž - "Manufaktura"

Lodž - "Manufaktura"
Celá fotogalerie (5)

Móda originálního bydlení v někdejších textilních či papírenských továrnách ovládla zemi.

Kdo chce být v Polsku "in", bydlí ve staré fabrice, kde také nakupuje. Zemi totiž ovládla móda originálního bydlení v někdejších textilních či papírenských továrnách, v bývalých pivovarech nebo výrobnách vlny. Developeři z různých koutů světa nakupují nevzhledné, zničené a zapáchající komplexy budov a přetvářejí je na obytné bloky s parky, zábavními a obchodními centry.
Prvním městem, v němž se tato móda zabydlela, byla v Polsku Lodž. Druhé největší město v zemi je plné převážně textilních fabrik, které na počátku devadesátých letech zkrachovaly. Vedle nich stojí secesní domy někdejších továrníků a bloky obytných domků pro dělníky. Řadu let budovy chátraly.
Kromě známé Piotrkowské ulice, měřící necelých pět kilometrů, na které je mimo jiné chodník slávy nebo bronzové sochy uznávaných Lodžanů, mimo největšího městského lesa v Evropě a největšího židovského hřbitova v Evropě nebylo donedávna na městě ležícím asi 150 kilometrů jihozápadně od Varšavy příliš mnoho zajímavého. Developeři se však postarali o to, aby Lodž začala udávat tón v architektuře.
Lodži se přezdívá polský Manchester, ve fabrikách už ale textilní stroje nehučí. V jedné z nich vzniklo obrovské nákupní centrum. Staré budovy získaly nový vzhled, mezi nimi jsou aleje s fontánkami, dětská hřiště, promenády. Komplex s názvem Manufaktura je oblíbeným cílem nejen obyvatel města, ale častou zastávkou turistů, kteří přes Lodž míří dál na východ.
"Největším problémem byl zápach, jenž se držel ve stěnách budov, ale zřejmě se to podařilo vyřešit, protože dneska jsou cítit v obchodech nejrůznější vůně, a nikoliv smrady z olejů a barev," řekl ČTK čtyřicetiletý Andrzej, který na Lodž nedá dopustit. "Na rozdíl od Varšavy nebyla zničena za druhé světové války a nyní se díky investorům a penězům z Evropské unie konečně začínají opravovat historické budovy," vysvětlil.
Soukromý investor z Austrálie se rozhodl přeměnit obrovskou továrnu Karola Scheiblera z 19. století v luxusní byty. Vzniklo nové sídliště "U Scheiblera". Budovy si zachovaly unikátní vzhled, změnily pouze svůj účel. Vznikly v nich malometrážní byty i stometrové apartmány. Podobně se budou postupně měnit i další staré továrny.
Z Lodže se trend revitalizace starých výroben rozšířil do celé země. V Poznani irský investor vybudoval byty ve starém pivovaru, apartmány vznikají i v bývalé oděvní fabrice, či dokonce spalovně odpadů, ve Varšavě je takových projektů několik. Lidé budou moci bydlet například v někdejší výrobně brýlí. Deset nejoriginálnějších bytů bude investor prodávat v aukci. Ve Vratislavi se bude možné nastěhovat do apartmánů v bývalé obchodní pasáži, v Krakově vyrostou byty v bývalém mlýně.
Investoři chtějí využít boom v bydlení v někdejších továrnách a také peněz Evropské unie, která na revitalizaci historických objektů štědře přispívá. Navíc volných míst v centrech měst na stavbu obytných domů ubývá, a ne každý chce bydlet v satelitním městečku někde na okraji.

Zdroj: Zopráva ČTK, 13.12. 2007

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*